Play Store Geliştirici Doğrulaması Zorlaşıyor: Dolandırıcılar Hedefte

Google Play Store yeni

Google, dolandırıcılıklara yanıt olarak Play Store geliştirici doğrulaması sürecini güçlendiriyor. Bununla birlikte iki faktörlü doğrulama da zorunlu hale geliyor.

Google, geliştirici hesaplarına yeni kısıtlamalar ve güvenlik önlemleri ekleyecek. Böylece firma, Play Store’un bütünlüğünü geliştirmek için çalışmalarına bir yenisini eklemiş oldu. Google, güvenliği artırmak ve hesapların “gerçek kişiler” tarafından oluşturulmasını sağlamak için bir dizi önlem getiriyor. Bu yüzden geliştiricilerin öncelikle yakında e-posta adreslerini ve telefon numaralarını doğrulamaları gerekecek. Ayrıca geliştiriciler, fiziksel bir adres gibi ekstra ayrıntıları Google ile paylaşmak zorunda kalacak.

Bununla birlikte, geliştiricilerin iki faktörlü doğrulamayı kullanmaları gerekecek. Arama devi bu yeni ilkeleri açıkladı ve şunları söyledi:

“Google Play’i güvenli ve emniyetli tutmak ve geliştirici topluluğumuza daha iyi hizmet vermek için çalışıyoruz. Artık her hesabın gerçek iletişim bilgilerine sahip gerçek bir kişi tarafından oluşturulduğundan emin olmak istiyoruz.”Play Store uygulamalarıRaporlara değişiklik kötü amaçlı ve dolandırıcılık için tasarlanan uygulamaların Play Store’da yer almamasını amaçlıyor. Öğrenilene göre kötü niyetli kişiler geliştirici hesaplarının ticaretini yapar durumda. Bu yüzden Google bu duruma karşı bu tarz bir önlem almaya gitti. Ortaya çıkan bilgilere göre bu geliştirici hesaplarının her biri 89 dolara satılıyor.

 

İki faktörlü doğrulama ve zorlaşan geliştirici doğrulaması Play Store’a kötü niyetli yazılım yükleyenleri eleyecek

Eş zamanlı olarak, iki aşamalı doğrulama gereksinimi, dolandırıcıların yasal geliştirici hesaplarını çalmasını önleyecek. Dev firma bu yılın başlarında normal Google hesapları için de bu değişikliği gerçekleştirdi. Böylece artık varsayılan olarak iki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanmak gerekecek.

Google sürekli duruyor hatası

Söz konusu değişiklikler güncel duruma göre çok büyük bir ilerleme olarak değerlendirilmeli. Şimdilik bir geliştirici hesabı açmak için bir e-posta adresi, telefon numarası ve adres yeterli. Fiziksel adres gibi değişiklikler artık kaydolmak için adresi doğrulama gerekliliği getiriyor.

Bu değişiklikler aşamalı bir şekilde kullanıma geçecek. Bugünden itibaren hesap sahiplerinin hesap türlerini kişisel veya ticari olarak belirlemesi gerekiyor. Ayırca, iletişim bilgilerini doğrulama da bir seçenek olarak aktif hale geliyor. Ardından, Ağustos ayında, yeni hesap oluştururken aynı adımları izlemek ve iki faktörlü doğrulama zorunlu olacak. Sonuçta bu yılın sonuna kadar tüm bu değişiklikler hayata geçmiş olacak.

Diğer haberler:

>> Google Mesajlar Uygulaması Tek Kullanımlık Şifre Mesajlarını Silecek

>> Qualcomm, Snapdragon 888 Plus yonga setini duyurdu: Performans canavarı