En yüksek otomobil vergisi hangi ülkede: Avrupa ile kıyasladık

Otomobil fiyatlarındaki artış

En yüksek otomobil vergisi olan ülke belli oldu. Özellikle son dönemlerde otomobil fiyatlarında yaşanan artışların en önemli kaynaklarından birisi de vergiler. Hadi gelin konuya biraz daha detaylı bakalım.

Otomobil fiyatları her geçen gün çok daha yüksek bir seviyeye geliyor. Türkiye’de 150 bin TL altında araç satın almak neredeyse imkansız hale geldi. Elbette bu bahsettiğimiz sıfır araçlar için geçerli. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Turgay Mersin tarafından yapılan açıklamalar durumu daha net bir şekilde ortaya koyuyor.

Yaptığı açıklamalarda özellikle verginin Türkiye’de büyük bir fiyat artışına neden olduğu ifade edildi. Özel tüketim vergisi bu alanda en fazla alınan vergi olarak biliniyor. Türkiye şu anki vergi oranları ile birlikte kaba bir hesaplama yapılırsa dünyanın otomobillerden en fazla vergi alan ülkesi.

En yüksek otomobil vergisi fiyat artışına neden oluyor

Avrupa’daki ülkelerle basit bir kıyaslama yapabiliriz. Türkiye’de otomobiller için alınan vergi oranı KDV dahil edilirse yüzde 70 seviyesinde. Normal şartlarda 100 bin TL olan araç vergiler nedeniyle 170 bin TL seviyesine kadar çıkıyor. Elbette iş sadece bununla sınırlı değil. Araç 130 bin TL fiyata ulaştığı için yüzde 80 oranında ÖTV dilimine giriyor.

En yüksek otomobil vergisi

Tüm bu vergileri hesaba katarsak herhangi bir araçtan yaklaşık olarak yüzde 100 oranında vergi alınıyor. Avrupa’da ise bu oran yüzde 21 seviyesinde. Mesela Avrupa’da 30 bin euro olan bir araç vergiler ile birlikte ortalama 37 bin euro üzerinden satışa sunuluyor. Tüm bunlara ek olarak Türkiye’de döviz kurlarının hızlı bir şekilde yükselmesi yine araçlara zam olarak geri dönüyor.

Otomobil satıcıları vergi düzenlemesi talep ediyor

Yaşanan bu vergi yükselişi nedeniyle otomobil satıcıları bazı düzenlemeler talep etti. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı tarafından yapılan açıklamalarda devletin matrah düzenlemesi yapması gerektiği ifade edildi. Ayrıca en azından faizlerin biraz daha aşağı çekilmesi otomobil fiyatlarına olumlu yansıyacaktır.

Peki siz Türkiye’de alınan otomobil vergileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Otomobil Dünyasında Haziran Sonu Haberleri: Bu Hafta Çok Heyecanlı Geçti (21 – 28 Haziran)

>> HUAWEI Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Yeni Ülke Müdürü Allen Yao: Yeni ürünlerimizle Türkiye pazarına değer katmaya hazırız