29 Ekim okullarda kutlanacak mı? Detaylar burada!

29 Ekim okullarda kutlanacak mı?
Google News Abone Ol

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için geri sayım başladı. Peki, Cumhuriyet Bayramı okullarda kutlanacak mı? Pandemi için önlem alınacak mı?

Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan koronavirüs salgını Türkiye’yi de etkisi altına aldı. Bu süreçte bir dönem sokağa çıkma yasağı bile uygulanmıştı. Pandeminin etkisinin azalmasının ardından okullar tekrardan eğitim-öğretime başlamıştı. Bu süreçte yaklaşmakta olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için kutlamaların olup olmayacağı merak ediliyordu.

29 Ekim okullarda kutlanacak mı?

Bu süreçte Türkiye genelinde Cumhuriyet Bayramı kutlamaları pandemi tedbirleri kapsamında düzenlenecek. Ancak okullarda bayram etkinliklerinin düzenlenip düzenlenmeyeceği henüz bilinmiyor. Cumhuriyet Bayramı’na 3 gün kala hala açıklamanın yapılması etkinliğin yapılmayacağını işaret ediyor olabilir.

Şimdilik herkesin gözü kulağı Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelecek olan yazılı ve resmi açıklamada. Peki, 29 Ekim’de okullar tatil olacak mı? Uzaktan eğitim devam edecek mi?

Bakanlıktan gelen açıklamalara göre; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda okullar resmi olarak tatil olacak. Ayrıca 29 Ekim’de uzaktan eğitimde ders işlenmeyecek. EBA TV üzerinden üzerinden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı özel yayını yapılacak. Salgın sebebiyle okullarda kutlanamayan Cumhuriyet Bayramı sebebiyle özel etkinlikler ve yayınlar düzenlenecek.

Yapılan bu hamlelerden dolayı ve yazının hala gönderilmemesinden dolayı etkinliklerin okulda düzenlenmeyeceğini söyleyebiliriz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bizlere armağan ettiği bu bayramı kutlamak için balkonlarınıza Şanlı Türk Bayrağı’nı asabilirsiniz. Pandemi, Cumhuriyet Bayramı coşkusunu yok etmesin. Çocuklarınıza 29 Ekim’de EBA TV’den yayınlanacak yayınları mutlaka ama mutlaka izletin. Aşağıdan EBA TV’nin yayın akışına ulaşabilirsiniz.

29 Ekim

Bakanlıktan gelen açıklamara göre Türkiye genelinde kutlamalar aşağıdaki şartlara uygun bir şekilde düzenlenecek.

“Tören ve Kutlama Programlarında yer alacak her türlü tören/etkinlik/faaliyetin; Temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uygun şekilde icra edilmesi, Bu tören/etkinlik/faaliyetlerde, Bakanlığımız tarafından yayımlanan Genelgeler ile Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunca hazırlanan “Covid­19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde” yer alan her türlü tedbirin eksiksiz alınması/uygulanması, Bulaşıcılığı oldukça yüksek olan koronavirüsün muhtemel kalabalıklar üzerindeki etkisi göz önünde bulundurularak tören/etkinlik/faaliyetlere katılacak katılımcı sayılarının sınırlandırılması gerekiyor.

28 Ekim günü gerçekleştirilecek olan Çelenk sunma törenlerinin kamu kurum ve kuruluşları ile Meclis’te grubu bulunan siyasi parti temsilcileri, şehit ve gazi dernekleri temsilcilerinden oluşan sınırlı sayıda katılımcıyla icra edilmesi gerekiyor.

Tebrikat kabulü törenlerinin mümkün olduğunca açık alanlarda, fiziki mesafe kurallarına uygun şekilde ve sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleştirilmesi, günün anlam ve önemini belirten konuşmanın bizzat Vali/Kaymakamlar tarafından tebrikat kabulünü müteakip yapılması ve valilik/kaymakamlık sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlanması gerekiyor.”

İlgili Haberler

>> 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Nasıl Olacak?

>> Koronavirüse Yakalananlar Okula Devam Edebilecek: İşte Tüm Detaylar!


CEVAP VER