Koronavirüse Yakalananlar Okula Devam Edebilecek: İşte Tüm Detaylar!

Okulların açılacağı tarih
Google News Abone Ol

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda “Koronavirüse yakalananlar okula devam edebilecek” kararı verildi. Bu karar daha şimdiden büyük tepkilere neden oldu. Hadi gelin konuyla alakalı tüm detaylara birlikte göz atalım.

Yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte, tartışmalar da beraberinde geldi. Birçok veli çocukları ile alakalı sağlık endişelerine sahip. Özellikle de hasta olan çocukların bunu başkalarına bulaştırma riski, onların en büyük korkusu. Her ne kadar tam tersi gibi görünse dahi Bakanlıkların konu ile ilgili birbirinden farklı önlemleri var. Sizler için bu önlemlerin nasıl işleyeceğini araştırdık

Koronavirüse yakalananlar okula devam edebilir ancak tek şartla

Dünya genelinde 36 milyondan fazla kişinin hastalanmasına neden olan Koronavirüs, hız kesmeden yayılmaya devam ediyor. Hastalığın çok hızlı bir şekilde yayılması ise insanların en büyük korkusu. Basit bir örnek vermek gerekirse; herhangi bir sınıftaki çocuğun hasta olduğunu ve arkadaşlarıyla tüm gün oynadığını düşünün. Bu durumda virüsün bulaşmama ihtimali neredeyse sıfır.

Koronavirüse yakalananlar okula

Sağlık Bakanlığı durumun farkında olduğu için okullara yönelik yeni bir strateji geliştirdi. Bu stratejiye göre okuldakiler “temaslı” ve “yakın temaslı” olmak üzere iki gruba ayrılacak. Böylece Koronavirüse yakalananlar okula devam edebilmekle birlikte aynı zamanda birçok denetimden de geçirilecek. Bakanlığın kararı bu haftadan itibaren yürürlüğe giriyor. Ancak velilerin bilmesi gereken çok önemli birkaç detay daha var.

Sınıfında koronavirüse yakalanan birileri olan çocuklar, maskelerine göre de gruba ayrılacak. Bunun nasıl olacağı ise yönetmeliklerle belirlenecek. Açıkçası esnek bir yapıdan bahsedebiliriz. Buna göre Koronavirüse yakalananlar okula devam edebilir ancak onların sınıfındaki kişiler maske kurallarına uyduysa sadece temaslı olacaklar. Kurallara uymazlarsa yakın temaslı sınıfına alınmaları planlanıyor.

Her ne kadar sürekli yeni kurallar ve yönetmelikler çıkarılsa bile yine de kafa karışıklığı devam ediyor. Okullarda virüs tedbirleri kapsamında yine sadece semptom gösterenlere işlem uygulanacak. Sizce bu tür önlemler yeterli olacak mı? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Koronavirüs Pasaportu Geliyor: Hadi Detaylara Bakalım!

>> Yerli Aşı Çalışmaları Deney Aşamasını Geçmek Üzere: Neredeyse Hazır!


CEVAP VER