Kripto Para Açıklamaları Herkesi Rahatlattı: ABD Merkez Bankası Kesin Konuştu

En önemli kripto para

Kripto para açıklamaları uzun bir süredir birçok farklı kurum ve kuruluş tarafından yapılıyor. Ancak ilk defa ABD Merkez Bankası konu ile ilgili son derece olumlu açıklamalara yer verdi. Hadi gelin merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Geleneksel finans sistemi belirli bir sisteme oturdu. Borsalarda işlem yapanlar belirli kontroller eşliğinde bunu gerçekleştiriyor. Ancak söz konusu kripto paralar olunca her şey bu kadar sistematik işlemiyor. Henüz yeni bir finans aracı olmaları nedeniyle bazı zorlukların yaşandığını söyleyebiliriz.

ABD Merkez Bankası işte tam da böyle bir nedenden dolayı bazı açıklamalara yer verdi. Birçok ülkenin kripto paralara karşı olduğu düşünülüyordu. Ancak bir ABD kurumu tarafından yapılan açıklama ile birlikte aslında ülkenin kripto paralara karşı olmadığı ortaya çıktı.

Kripto para açıklamaları tatmin edici

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell kripto para birimlerini yasaklamayı düşünmediklerini söyledi. Ona göre asıl problem stabil coin olarak isimlendirilen kripto paralar. Bu kripto paralardan en büyüğü tether. Birçok borsa ve girişim bu tür kripto para birimleri çıkarmaya çalışıyor.

Kripto para açıklamaları

Yaptığı açıklamalarda, “Stabil coinler düzenleyici çerçevenin dışında kalmış durumdalar ve bunların denetlenmeleri, düzenlenmeleri uygun olur.” ifadelerine yer verdi. Böylece stabil coinler ile ilgili bazı düzenleyici önlemlerin alınması ihtimali ortaya çıktı.

Dolara endeksli kripto paralar sisteme oturtulacak

ABD Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında olumsuz detayların yer almadığı görülüyor. Sadece dolara endeksli olan kripto paralar hakkında bazı yeni düzenlemeler gelecek. Böylece dijital dolar için bir yol açılması planlanıyor. Neredeyse tüm ülkeler dijital para birimlerini piyasaya sürmek istiyor.

Çin kripto para birimlerini tamamen yasakladı. ABD ise kripto paralara karşı olmadığını açıkça ifade ediyor. Avrupa Birliği ise biraz daha temkinli yaklaşıyor. Onlar daha fazla düzen olması gerektiği kanaatinde. Önümüzdeki günlerde stabil kripto paralar için bazı yeni düzenlemeler yapılabilir. Peki siz bu açıklamalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden konu ile ilgili fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Binance TR Bugün Neden Açılmıyordu? Neler Açıklandı, Son Durum Nedir?

>> Ethereum Kurumsal Yatırımcıların Yeniden Gözdesi Oldu: Bundan Vazgeçemiyorlar