ABD Sosyal Medya Yasası Nedeniyle Türkiye Misillemesi Yapacak: Yeni ABD Türkiye Gerilimi...

ABD Sosyal Medya Yasası Nedeniyle Türkiye Misillemesi Yapacak: Yeni ABD Türkiye Gerilimi Başlıyor

ABD sosyal medya yasası
Google News Abone Ol

Sosyal medya ve teknoloji şirketlerinin merkezi olarak gösterilen ABD, sosyal medya yasası sebebiyle Türkiye misillemesi yapmak istiyor. Peki ne oldu da bir anda büyük bir gerilim patlak vermeye başladı.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde  Türkiye son derece önemli sosyal medya yasasını yürürlüğe almıştı. Bu durum ABD tarafından pek hoş karşılanmamış gibi görünüyor. ABD Ticaret Temsilciliği tarafından yapılan yapılan açıklamalara bakılırsa, bu iş daha da uzayacak.

Peki Türkiye ne yaptı da böyle bir gerilim ortaya çıktı. Sorunun ana kaynağı sosyal medya yasası oldu. ABD, Türkiye tarafından uygulanmak istenen vergilendirme sistemini adil bulmuyor. Bu nedenle de misilleme konusunu sürekli gündeme getiriyor.

ABD sosyal medya yasası konusunda çok baskı kuracak

ABD gibi ülkeler, şirketlerini genellikle çocukları gibi sever ve kollar. Mesela Facebook platformu Çin’de yasak olduğu için ABD, Huawei ve TikTok misillemesi yaptı. Bu durum ikili arasında sert tartışmaların yaşanmasına neden oldu.

ABD sosyal medya yasası

ABD, gözüne kestirdiği şirketleri genellikle hiç acımadan harcayabilir. Bunu yapması için bazı küçük sebepler yeterli olabiliyor. Mesela Çinli uygulamalar bu konuda yeterli örnek oluşturuyor. Hatta ABD öyle bir baskı yaptı ki Apple bile Çin dışında başka bir ülkede üretim yapma kararı verdi. İşte tam da bu nedenle Türkiye ile yaşanacak sorunlar, yerli şirketleri fazlasıyla kötü etkileyebilir.

Otomotiv ve beyaz eşya sektöründe Türkiye’deki birçok şirket yurtdışında son derece aktif. ABD sosyal medya yasası üzerinden bir misilleme yapmaya kalkışırsa bu tür firmalara zarar vermek isteyebilir.

Türkiye sosyal medya yasası ile ne istemişti?

Dilerseniz Türkiye tarafından getirilen sosyal medya yasasının detaylarına bir daha bakalım. Türkiye’deki geliri 20 milyon TL, dünya genelindeki geliri ise 750 milyon euro olan sosyal medya platformlarının yüzde 7,5 oranında vergi vermesi istendi. Ancak ne Facebook ne de Twitter buna pek yanaşmadı.

Şu an herkes ABD tarafından yapılacak hamleyi bekliyor. Peki sizce “ABD, sosyal medya yasası” ile ilgili nasıl bir misilleme yapabilir? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Apple patenti, MacBook üzerinde kablosuz şarjı hedefliyor!

>> Donald Trump İlk Twitter Paylaşımını Yaptı: Bakın Neler Söyledi?


CEVAP VER