Türkiye Bitcoin Borsası Neden Sürekli Çöküyor? İşte Uzmanlardan Yanıtlar

Türkiye Bitcoin borsası
Google News Abone Ol

Her geçen gün daha da fazla büyüyen Türkiye Bitcoin borsası, şu sıralar sürekli çökmekle meşgul. Bitcoin gibi kripto paraların fazlaca kazanç sağladığı günlerde bu tür platformlar neden çöküyor detaylıca bakalım.

Sadece birkaç ay içerisinde değerini 4’e katlayan Bitcoin, ne yazık ki bazı mağduriyetlere de neden oluyor. Özellikle yerel servis sağlayıcılar  bu konuda daha fazla sorun yaşatabiliyor. Sadece bu hafta bile BTCTurk ve Paribu neredeyse kullanılamaz hale geldi.

Küresel çapta en büyük kripto para borsaları içerisinde yer alan Binance, herhangi bir sorunla genellikle karşılaşmadı. Genellikle kripto paraların yükselişe geçmesi bu tür platformları etkilemezken Türkiye’deki platformlar adeta ecel terleri döküyor. Uzmanlar konuyla alakalı bazı tahminleri dile getirdi.

Türkiye Bitcoin borsası çökme nedenleri: Altyapı zayıflığı

Bazı altyapı analistleri ve yazılım uzmanları Türkiye kripto para borsası ile ilgili altyapı eleştirilerinde bulunuyor. Zaten yerli kripto para platformları da bu durumdan şikayetçi. Onlara göre, yükselme döneminde aşırı yoğunluk oluşuyor ve bu durum borsaların kilitlenmesine neden oluyor.

Türkiye Bitcoin borsası

Hem Paribu hem de BTCTurk yaşanan teknik aksaklıklar nedeniyle altyapı yoğunluğunu eleştirmişti. Fakat işin tuhaf olan tarafı, kripto paralar yükseldiğinde altyapının yetersiz kalmasıydı.

Yükselme zamanında para kaybını engellemek

BTCTurk ve Paribu gibi şirketler son derece hassas bir zeminde çalışmaya gayret ediyor. Özellikle de Bitcoin gibi hassas paralar, bu tür platformları daha da zorluyor. “Türkiye Bitcoin borsası”, işte tam da bu nedenle sistemi bazen tamamen kapatıyor. Herkes parasını çekmeye başlarsa şirketler zarar edecektir.

Hem Bitcoin hem de diğer kripto paralar, bazen yüzde 60 yükseliş yakalarken bazen yüzde 60 düşebiliyor. Bu nedenle son derece tehlikeli bir ortam olduğu söylenebilir.

Binance gibi platformlar kurmanın aşırı maliyetli olması

Dünyanın en büyük kripto para borsası olarak bilinen Binance gibi şirketler kurmak pek kolay değil. Bunun için son derece güçlü bir altyapı ve para desteği gerekiyor. Türkiye Bitcoin borsası, ne yazık ki bunu karşılayacak güce sahip değil.

Analistlerin ve uzmanların görüşleri genel olarak bu şekilde. Sizce hangi görüş daha doğru?

İlgili Haberler:

>> Bitcoin Değerini 5 Kat Artırabilir: En Büyük Yatırım Şirketi Açıkladı!

>> Kripto Para Ripple Çok Önemli Haberlerle Geliyor


CEVAP VER