ABD vs Çin Mücadelesi Korkunç Boyutlara Ulaştı: ABD Gerçekten Korkuyor

ABD vs Çin mücadelesi

ABD vs Çin mücadelesi en fazla tartışılan konular içerisinde yer alıyor. Özellikle ticaret hacmi bakımından ABD bu ülkeden korkmaya başladı. Hadi gelin detaylara birlikte göz atalım.

Dünyanın süper gücü olarak bilinen ABD sınırsız kaynaklara sahip değil. Bu nedenle günün birinde süper güç olmaktan düşebilir. Elbette şimdilik böyle bir ihtimal olmasa bile Çin bu ülkeyi geçme ihtimaline sahip. Üstelik her geçen gün bu ihtimal çok daha fazla güçleniyor. Durumun farkında olan ABD korkmakta haklı.

Çin son açıklanan ticaret hacimleri bakımından ABD ile arasında neredeyse hiçbir fark bırakmadı. Elbette bunun birçok nedeni var.

ABD vs Çin mücadelesi: E-ticaret hacimleri ve sosyal medya

Çin özellikle e-ticaret konusunda kendisini en fazla geliştiren ülkeler arasında yer alıyor. Ancak Çin biraz daha farklı e-ticaret anlayışına sahip. Onlara göre alışveriş, eğlence ile birlikte yürüyor. Yani herhangi bir ürünün başarılı olması için mutlaka eğlenceli bir tanıtım yapılması gerekiyor. Hatırlayacağınız üzere Huawei tarafından yapılan Türkiye tanıtımı birçok kişinin büyük beğenisini kazanmıştı.

ABD vs Çin mücadelesi

Sosyal medya platformları bakımından Çin gerçekten de büyük bir başarı elde etti. Özellikle son dönemlerde yenilikçi atılımlar yaptığı görülüyor. Böylece TikTok gibi herkesin dikkatini üzerine çekmeyi başaran platformlar ortaya çıkıyor. Hatta şu sıralar bu platform Facebook gibi bir devi bile aşağı indirmek üzere.

Üretim maliyetleri ve yeni şirket yatırımları

Çin üretim maliyetleri bakımından oldukça düşük. Bu nedenle diğer ülkelere göre çok daha fazla dikkat çekmeyi başarıyor. Bildiğin üzere Apple başta olmak üzere birçok ABD firması Çin merkezli olarak çalışıyor. Böylece üretim maliyetlerini hiç olmadığı kadar düşürüyor. Ayrıca işçiliğin ucuz olması yine önemli bir faktör.

Yeni şirket yatırımlarına bakıldığında Çin iyi bir başarı elde etmiş gibi görünüyor. ABD hızlı bir şekilde şirket kurulmasına en elverişli ülke. Çin ise devlet tarafından büyük destekler sunuyor. Peki sizce bu mücadele nereye doğru gidecek?

İlgili Haberler:

>> Çin Microsoft Sunucularına Siber Saldırı Yapmakla Suçlanıyor

>> Xiaomi vs Apple Mücadelesinde Rekabet Korkunç Boyutlara Ulaştı: Xiaomi Ay’a Uçacak


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here