Akaryakıt Zammı Rekor Seviyeye Ulaşabilir: 3 TL Zam Yapılabilir

İkinci el otomobil fiyatları

Akaryakıt zammı rekor seviyeye kadar çıkabilir. Uzmanlar konu ile ilgili sürücüleri uyardı. İşte merak edilen bütün ayrıntılar.

.

Türkiye’de akaryakıt her geçen yıl daha fazla fiyat artışına uğruyor. Gelir İdaresi E. Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nazmi Karyağdı tarafından yapılan açıklamalara göre akaryakıt fiyatlarını dengede tutmak artık son derece zor. Eşel Mobil Sistemi olarak bilinen bu sistem şu anda işlemez hale geldi.

Türkiye’de uzun bir süredir devam eden Eşel Mobil Sistemi akaryakıt alan vatandaşların cüzdanını olumlu yönde etkiliyordu. Fiyatların belirli bir düzeyde kalabilmesi için devlet ÖTV’den bir miktar vazgeçiyordu. Şimdi ise Eşel Mobil Sistemi ile birlikte vazgeçilen ÖTV miktarı neredeyse sıfırlandı. Bu durum aynı zamanda akaryakıta zam olarak yansıyacak.

Akaryakıt zammı rekor seviyeye çıkabilir

Konuyla ilgili yapılan açıklamalara bakıldığında akaryakıt üzerinden alınan ÖTV miktarının neredeyse sıfır olduğu söylendi. Sistem artık kendi kendisini ekarte edemeyecek düzeye geldi. Her ne kadar hükümet bu konuda kaynak arasa bile yine de yapılan çalışmalar geçici kalıyor yani net ve kesin bir çözüm olduğunu söylemek mümkün değil.

Akaryakıt zammı rekor

Hükümet tarafından yapılan çalışmalarda kurumlar vergisi oranı yüzde 25 düzeyine kadar çıkarıldı. Ayrıca alkol ve tütün ürünlerindeki ÖTV miktarı ciddi ölçüde yükseltildi. Böylece bir finansman yaratılmak istendi. Fakat bunun geçici bir çözüm olduğu söyleniyor. Bu tür çözümler yıkıcı sonuçlar doğurabiliyor.

Akaryakıttaki ÖTV geliri azaldı

Yapılan açıklamalara bakıldığında akaryakıttaki ÖTV miktarının büyük ölçüde azaldığı görülüyor. Ayrıca Nazmi Karyağdı verginin çok az alındığını söyledi. Ona göre asıl problem benzin fiyatlarının ve dövizin artış göstermesi. Bu durum aynı zamanda büyük bir zam olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca doğrudan pompa fiyatlarına yansıyacak olması bir diğer problem.

Akaryakıt fiyatlarında yaklaşık olarak 3 TL civarında bir zam bekleniyor. Ayrıca bunun birdenbire yapılacağı gelen duyumlar arasında. Peki siz bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Teknoloji Dünyası 9 TL Olan Dolar Karşısında Umutsuz: Fiyatlar Artıyor

>> Squid Game İlginç Bilgiler: Senaryo Başta İstenmedi, Yönetmen PC’sini Sattı ve Dahası

. . . . .