Akbank Kesinti Hakkında Açıklama Yaptı: Sonunda Her Şey Belli Oldu

ABD Rus hackerlar karşısında

Yaşanan en büyük bankacılık kesintileri içerisinde yer alan Akbank kesinti hakkında bazı açıklamalar yapıldı. Uzun süren kesintilerin nedeni ve diğer detaylar ortaya çıktı. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

Hem dünyada hem de Türkiye’de aktif olarak çalışmalarına devam eden Akbank önemli bazı açıklamalara yer verdi. Yaklaşık olarak 48 saati geçen kesintiler büyük tepkiyle karşılanmıştı. Şimdi ise yavaş yavaş Akbank tarafından önemli açıklamalara yer verildi. Şirket siber saldırı iddialarını yine doğrulamamaya devam ediyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamalarda öncelikle özür dilendi. Hemen ardından teknoloji iş ortakları ile çalışmaların devam ettirildiği söylendi. Ayrıca süreçten etkilenen tüm kurum ve bireylerden özür dilendi. Böylece Akbank en azından doğru bir sakinleştirme yöntemi kullanmış oldu.

Akbank kesinti hakkında özür diledi

Şirket tarafından yapılan açıklamalarda ana bilgisayarın teknik sorunundan kaynaklı problemler yaşandığı ifade edildi. Burada en çok merak edilen 2 detay var. Birincisi kullanıcı verilerinin çalınıp çalınmadığı. Diğeri ise kullanıcıların paralarının akıbeti. Öncelikle müşterilerin bilgi ve kayıtlarına ilişkin güvenlik problemi olmadığı söylendi.

Akbank kesintisi hakkında

Bankadaki mevcut paralar ile ilgiliyse yine herhangi bir sorun olmadığı belirtildi. Aynı şekilde kredi veya mevcut diğer tüm hesap bilgilerinin güvende olduğu söylendi. Kısacası aklınıza gelebilecek tüm detaylar için şirket güvenlik garantisi veriyor. Ancak işin aslını henüz kimse tam olarak bilmiyor.

Akbank ATM’si üzerinden para çekimi yapılabiliyor

Gelen son detaylara göre Akbank içerisinde parası olanlar ATM üzerinden para çekebiliyor. Mobil platformda ise şu an problemin devam ettiği söylendi. Kısacası müşteriler şu anda sadece ATM üzerinden işlem yapabiliyor. Mobil bölümü ise sadece bir kısım müşteriler kullanabiliyor.

Herhangi bir siber saldırı olmadığı konusunda ısrarcı olan Akbank belki de önümüzdeki günlerde bunu itiraf edecek. Eğer kullanıcı verileri ve diğer bazı detaylar bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiyse işin rengi değişecektir. Peki siz bu kesintiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Bilgibim 10. Yılını Kutlamanın Gururunu Yaşıyor: Şirketin 2021 Sonrası Hedefleri Sektöre Güç Katacak

>> Samsung’un 5 Yıl Güvenlik Güncellemesi Vereceği Modeller Belli Oldu: Cihazınız Bu Listede Olabilir