Yaşamı Kolaylaştıran Akıllı Ev Teknolojileri Görücüye Çıkıyor!

Ambiyans A.Ş. tarafından düzenlenen “İSFA Elektrik, Elektronik,  Beyaz Eşya ve Ev Teknolojileri İhracat Fuarı”, 02-05 Mart 2023  tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek. Fuar, son  teknolojilerin yanı sıra, enerji verimliliği, güvenlik, konfor ve akıllı ev  otomasyonu gibi konuları kapsayan birçok ürün ve hizmeti tanıtmak için  büyük bir fırsat sunuyor.  

Dünyanın her bölgesinden ziyaretçiler ve satın almacıların katılacağı “İSFA Elektrik,  Elektronik, Beyaz Eşya ve Ev Teknolojileri İhracat Fuarı”, İstanbul Fuar Merkezi’nde  100.000 m2’lik alanda beyaz eşya, elektrikli ve elektronik ev teknolojilerine dair her şeyi  kapsıyor. Fuarın bu yılki teması “Yaşamı kolaylaştıran akıllı evler ve ev teknolojileri” olacak.  Fuar sırasında katılımcılar, akıllı ev sistemleri, IoT cihazları, ev otomasyonu ve enerji  verimliliği ürünleri gibi son teknolojiler hakkında bilgi sahibi olabilecekler ve bu ürünleri  deneyimleyebilecekler.

Ayrıca, fuar sırasında “Sürdürülebilir İhracat” temalı 3 günlük uzman  konuşmacılar tarafından düzenlenen İSFA TALKS Paneli ve Tuyad Derneği eğitim  seminerleriyle “Akıllı ev teknolojilerinin bugünü ve yarını” konuşulacak. Dünya fuarcılık  tarihinde ilk kez gerçekleşen “bedelsiz” fuar organizasyonu, Cumhuriyetimizin 100.  yılı onuruna gerçekleştirilecek. 

Fuarın bu yılki teması “Yaşamı kolaylaştıran akıllı evler ve ev teknolojileri” olacak

Konu ile ilgili olarak Ambiyans Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Tıraş: “Sektörel ihracat ağırlıklı fuarımıza; beyaz eşya, elektrikli ve elektronik ev teknolojileri ile ilgili  tüm üretici ve markalarımız bedelsiz katılabilecek. Yüksek teknoloji ve yüksek katma değerli  ürünler üreten markalarımızın, tüm dünyaya ürünlerini sergilenmesine aracılık ederek  ihracata ekonomiye sürdürülebilir katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Türkiye, ihracatta 225 milyar dolar ile 22 trilyon dolarlık dünya ticaretinde yaklaşık %1 pay  alarak, 29. sırada yer alıyor. İthalatta ise 271 milyar dolar ile 23. sırada. Bu rakamlar dünya  ekonomisinde 10. büyük ekonomi olma iddiasında olan Türkiye açısından daha yapılacak  çok şey olduğunu da ifade ediyor. Türkiye, elektrik elektronik ürünleri ihracatında 14 milyar  dolar ile toplam ihracatın 5. sırasında yer alıyor. ” dedi.

Türkiye, elektrik ve elektronik cihaz üretiminde Çin’den sonra 2.  sırada

İrfan Tıraş sözlerine şu şekilde devam etti: “Elektrik ve Elektronik Ev Teknolojileri sektörü,  dünya genelinde hızla büyüyor ve hayatımızı kolaylaştırıyor. Özellikle, akıllı ev teknolojileri,  IoT (Internet of Things) cihazları, ev otomasyonu ve enerji verimliliği ürünleri gibi alanlarda  hızlı bir büyüme eğilimi gözlemliyoruz. Raporlar, dünya genelinde Elektrik ve Elektronik Ev  Teknolojileri sektörünün 2023 yılında yıllık ortalama %16-20 arasında büyüyeceğini öngörüyor. Bu büyüme, özellikle Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa gibi bölgelerde  yoğunlaşıyor.

Sektörde büyümenin temel nedenleri arasında; artan nüfus, gelişen ekonomiler, yükselen  yaşam standardı, artan enerji maliyetleri ve çevre koruma bilinci yer alıyor. Bu nedenlerle,  evlerde enerji verimliliği ürünleri, akıllı ev teknolojileri ve ev otomasyonu sistemleri gibi  ürünlerin kullanımı her geçen gün daha çok yaygınlaşıyor.

Türkiye, gerek beyaz eşyada gerekse de elektrik ve elektronik cihaz üretiminde Dünyada  Çin’den sonra 2. üretim üssüdür. Avrupa’nın ise en büyük beyaz eşya ve televizyon  üreticisidir. Bu ürünlerimizin en büyük satış kanalı da halen Avrupa dır. Avrupa pazarında  en tepede olmamız, kalite olarak bir sorun olmadığı, en zor ve talepkar bir pazarda bile lider  olabileceğimiz gösteriyor olması açısından çok önemlidir. Bununla birlikte Dünya  ticaretinden %1 pay alan ve bunu artırmak isteyen ülkemizin Avrupa pazarından başka  ülkeler ile ticaretini artırmak gerektiği, pazarlarını çeşitlendirmesi gerektiği aşikardır.”

Pandemi sonrası ihracatta rekor kırdık!

İrfan Tıraş, pandemi sonrası Türkiye’nin Avrupa ve çevre ülkelerde bir lojistik merkezi  haline geldiğini ve üretim gücümüzle ihracat kapasitemizi arttırabileceğimizi belirtti.  Bu noktada fuarlarının önemine dikkat çeken İrfan Tıraş: “Türkiye, bu sektördeki  ihracatı pandemi nedeni ile 2019 da yaklaşık %9 küçülmüş, sektör pandemi sonrası bu  küçülmeyi fazlası ile pandemiden hemen sonra 2021 de yerine koymuş ve ülkemizin  büyümesi bir dünya rekoru kırarak %11 olmuştur.

Hızlı bu ekonomik iyileşme işaretleri  ilerisi için şimdiden hazırlık yapılması için bir fırsat penceresi doğurmaktadır. Bu sebeple  tüm üreticilerimizin ve markalarımızın yurt dışında potansiyel gördükleri en iyi müşterilerini  masrafları fuar organizasyona ait olmak üzere bu fuara davet etmelerini, onları burada  misafir etme fırsatını bize yaratmalarını, 10 yılık perspektifimize ve Ambians Fuarcılık’ın 20  yıllık tecrübesine güvenmelerini, şimdiden burada yerlerini almalarını istiyoruz. Bu uzun  yolda beraber yürümek isteyenlere kapıları sonuna kadar açtık.

Fuarı düzenleme amacımız; özellikle pandemi etkileri, iklim değişikliği ve karbon ayak izini  azaltma, FIT55 gibi kriterlerin tedarik zincirlerindeki değişimi zorunlu kılması, yakından  tedariğin, tedarik güvenliğinin öne çıkarması, yükselen navlun fiyatları, artık döngüsel  ticaretin sağlanması gerekliliği, karbon sınır vergisi ve tüm sürdürülebilirlik kriterlerine bir an  önce uyum sağlama zorunluluğu gibi hususlar İstanbul’u ister istemez yeni bir merkez  yapmaktadır.

Çünkü İstanbul merkezine bir pergel yerleştirdiğinizde yaklaşık 2000-3000 km  çapında dünyanın en önemli tüketim merkezlerini pek saat farkı da olmaksızın içeri almanız  mümkündür. Bu fiziksel yakınlık, kültürel, tarihsel ve çevresel sahip olunan zenginlikler  kasımızın güçlü olduğu üretim, esneklik ve fiyat rekabet avantajlarının ihracata çevrilmesi  için tüm bileşenleri şimdi bir araya getirmiştir.” şeklinde konuştu.

Teknoloji girişimcileri ve Türk markaları için dünyaya açılma fırsatı

Beyaz eşya ve elektrik – elektronik üretim potansiyeli Türkiye’nin güçlü kaslarıdır. Bu kasların  gücünden daha fazla yararlanmak için ülkemizin pazarlama faaliyetlerine ağırlık vermesi  gerektiği ortadadır. Türkiye’nin bölgenin bu sektördeki en güçlü ülkesi olmasına rağmen  pazarlama ve display boyutunda cazibe merkezlerini başka Avrupa ülkelerine kaptırması ise

Akıllı ev teknolojileri fuarı İsaf
TUYAD Başkanı Hayrettin Özaydın – Ambiyans Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Tıraş

bir çelişkidir. Madem üretimin “Avrupa’daki Hub”ı İstanbul; neden pazarlamanın, yeni ticari  ağların merkezi İstanbul olmasın?! İşte bu eksiklik görülerek, devlet büyüklerimizin de  teşviki ile; Avrupa pazarının yanı sıra yakın coğrafya Avrasya , Kuzey Afrika, Hindistan  Pakistan gibi pazarları adresleyen bir beyaz eşya, elektronik – elektronik ve ev teknolojileri  konusunda bir fuarının İstanbul’da düzenlenmesinin ülkemiz ihracatına katkıda bulunacağını  düşündük. İki dev sektör bir arada sloganıyla yola çıkarak “İSFA Elektrik, Elektronik, Beyaz  Eşya ve Ev Teknolojileri Fuarı” ve “Ambiyans Ev ve Mutfak Ürünleri İhracat Fuarı” nı  birlikte düzenliyoruz. İlk kez gerçekleştireceğimiz bu fuarlar, 10 yıllık bir perspektifi içeriyor.  Yıllardır başarılı bir şekilde organize ettiğimiz Züccaciye Ev ve Mutfak Eşyaları sektörünün ilk  fuarı Züchex, en önemli referansımız.

İlgili haberler

>> Akıllı evler yükselişe geçti!