19 Mayıs Tatil mi?

Yarın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı. Her yıl kutlanan ve Atatürk’e özlemin biraz daha arttığı bu bayram, aynı zamanda 1 günlük resmi tatil olarak yıllık takvimde yer alıyor.

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, 2022 yılındaki resmi tatiller takviminde yer alıyor. Dolayısıyla perşembe günü, yani yarın, hem bayram hem de çalışanlar için 1 günlük resmi tatil demek.

19 Mayıs 1919, Türkiye için oldukça önemli bir dönüm noktası!

Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan yola çıkmış ve 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmıştı. Bu tarihi gün, İtilaf Devletleri’nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün kabul edilir.

19 Mayıs Tatil mi?

İlk kez 1926 yılında, Gazi Günü adıyla Samsun’da kutlanan bayram, 24 Mayıs 1935 itibarıyla Atatürk Günü ismiyle resmiyet kazanmıştır. Sonrasında, Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni, kutlanan Atatürk Günü’nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaşmıştır.

12 Eylül Darbesiyle yönetimi devralan Kenan Evren başkanlığındaki Milli Güvenlik Konseyi, Atatürk’ün doğumunun 100. yılı olan 1981’i kanunla Atatürk Yılı ilan etti ve böylece kutlamalar kapsamında bayramın ismi de Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak son halini almıştır.

İlgili Haberler

>> Veeam ‘in Modern Veri Korumasının Geleceğine Yönelik Vizyonu

>> 4 tane iPhone 14 modeli, AirPods 2 ve Dahası Geliyor!