Akıllı Telefonlar Kansere Neden Oluyor Mu? Sonunda Gerçek Ortaya Çıktı

Haftalık Telefon Haberleri

Akıllı telefonlar kansere neden oluyor iddiaları uzun bir süredir gündemde. Peki gerçekten de bilimsel olarak böyle bir şey mümkün mü? Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Cep telefonları günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Önceden sadece mesajlar ve aramalar için tercih edilen cep telefonları artık her alanda kullanılıyor. Sosyal medya platformlarının gelişmesi ve akıllı telefonlardan kullanımın kolaylaşması ile birlikte işler çok daha farklı bir boyuta ulaştı.

Tüm bu gelişmeleri bir kenara bırakıp işin sağlık boyutuna odaklandık. Konu ile ilgili yapılan yeni bir araştırmaya göre akıllı telefon kullanımı ile kanser hastalıkları arasında herhangi bir bağlantı görülmedi. Daha doğrusu beyinde tümör yaratan bir etkisi olmadığı söylendi.

Akıllı telefonlar kansere yol açmıyor

National Cancer Institute Dergisi tarafından yapılan çalışmalar sonucunda beyin tümörlerinin cep telefonu kullanımına bağlı olmadığı ifade edildi. Hiç cep telefonu kullanmamış kişilerde bile beyin tümörü görülebiliyor. Ayrıca çokça cep telefonu kullanan kişilerde de beyin tümörü olmadığı araştırma sonuçlarında yer alıyor.

Akıllı telefonlar kansere

Oxford nüfus sağlığı ve uluslararası kanser araştırmaları ajansı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda cep telefonu kullanıcılarının bu konuda içinin rahat olması gerektiği ifade edildi. Yani akıllı telefon kullanımı kesinlikle herhangi bir beyin tümörü riski yaratmıyor. Bu çalışma 18 yaş ve üzeri bireyler üzerinde yapıldı.

Araştırmalar için çok fazla kişi incelendi

1995 yılı ile 2008 yılları arasında beyin kanseri vakalarının çok güçlü bir şekilde arttığı ifade ediliyor. Bu zaman diliminde cep telefonu kullanımı çok yüksekti. Bilim insanları yaşanan değişim nedeniyle akıllı telefonların beyin tümörüne neden olabileceğini düşündü.

Yaklaşık olarak 1 milyon kişi üzerinde çalışma yapıldı ve beyin tümörü ile akıllı telefonların hiçbir bağlantısının olmadığı ortaya çıktı. Peki siz bu araştırma hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> En Fazla Radyasyon Yayan Akıllı Telefonlar Belli Oldu: Kanser Hastalıklarına Neden Oluyor

>> Snapdragon 7 Gen 1 İşlemcisini Kullanacak İlk Telefon Belli Oldu!