Akıllı Telefonlar Kişiliğinizi Değiştirebilir: Çalışma Kanıtladı!

Bilim insanları ruh sağlığınıza

Bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre akıllı telefonlar kişiliğinizi üç ayda değiştirebilir. Yapılan araştırmanın çarpıcı sonuçları haberimizde…

Kişilik özellikler hayatımızın temelinde yer alır. Bununla birlikte hayattan edindiklerimizi de doğrudan etkiler. Ne kadar sosyal olduğumuz ya da içe dönük oluşumuz, insnalarla anlaşabilme ve açıklık gibi davranış kalıplarına kadar hayatımızı yönetebilirler. Ancak bu durumun değişmesi mümkün mü?

Bu kişilik özelliklerinin çoğu yeni çevre ve sosyal ortamlara maruz kaldıkça yavaş yavaş değişebiliyor. Uyum sağlama kabiliyetimiz bizi değiştirebiliyor. Bu da bir birey olarak bizim gelişim sürecimizdir. Ve fakat şimdiye dek bu kişilik özelliklerinin kısa vadede hızlı sonuç alınabilen psikolojik yöntemlerden etkilenip etkilenmedikleri netleşmemişti.

Şimdi İsviçre’nin Zürih kentinden ve Amerikan araştırmacıların yaptığı araştırma bu soruya cevap verdi. Araştırma, Zürih Üniversitesi, Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü, St. Gallen, Brandeis ve Illinois üniversiteleri ortaklığında gerçekleşti. Bilim insanları bu değişikliği yapmanın bir yolunu bulabileceklerini söylüyor. Üstelik bunu sadece üç ayda başaracaklarını dile getiriyorlar. Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda yer alan dijital kişilik değişikliği müdahale yaklaşımına ilişkin bulguların açıklandığı bir yazı yer aldı.

Akıllı telefonlar kişliğinizi değiştirebilir ancak bu nasıl denendi?

Araştırmacılar çalışmalarındaki katılımcılardan geri bildiğim ve destek sağlayarak sonuca ulaşacak bir uygulama hazırladılar. Bu uygulama, sohbet botu içeren bir tür dijital koç uygulamasıydı. Uygulamanın ismini Personality Coach (kişilik koçu) ismini kısaltarak PEACH olarak belirlediler.

Araştırmacılar beş farklı kişilik özelliğine dikkat ettiler. Bunlar; açlık, vicdan, girişkenlik, anlaşılabilirlik ve duygusal kırılganlık. Sonuçta katılımcılar üzerinde bu özelliklerin dijital koç yardımıyla istenildiği şekide değiştiği ortaya çıktı. Araştırma 1500’den fazla katılımcı üzerinde gerçekleşti. Uygulama sürekli günlük bilgi ve geri bildirim sağladı. Hatta insanlara üzerinde düşünmeleri için ipuçları verdi.

Katılımcıların çoğu çalışmanın başında duygusal hassasiyetlerini azaltmak ve daha vicdan sahibi olmak ya da dışa dönük hale gelmek istediklerini söyledi. Üç aydan uzun süredir araştırmaya katılan kişiler kontrol grubuna kıyasla istediklerine ulaştıklarını bildirdiler. Ancak çalışma karşısındaki en büyük kısıtlama kullanıcıların bu bildirimleri kendilerinin yapmış olması. Müdahalenin sona ermesinden üç ay sonra da değişikliklerin sürdüğü de araştırmada ortaya kondu. Ne var ki araştırmacılar, bir özelliği azaltmak isteyen tanıdıklarının daha az bir farklılık gördüğünü not etti.

Mevcut araştırmanın sonuçları, kişilik özelliklerinin şu an için istikrarlı olduğunu ve onları değiştirmenin önemli zaman alacağı inancını sorgular durumda. Yazarlar çalışma ile ilgili “Bu bulgular, normal kişilik özelliklerinin klinik olmayan örneklerde müdahale yoluyla değiştirilebileceğine dair bugüne kadarki en güçlü kanıt” ifadelerini söylüyor.

Diğer haberler:

>> İkinci el otomobil alırken nelere dikkat edilmeli: Bu tavsiyeler çok önemli

>> WhatsApp gizlilik sözleşmesini kabul etmeyenlere ne olacak?