İkinci el otomobil alırken nelere dikkat edilmeli: Bu tavsiyeler çok önemli

Akaryakıt zammı rekor

İkinci el otomobil alırken bazı detaylara biraz daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Aksi halde pişman olacağınız bir satın alma işlemi yapabilirsiniz. İşte merak edilen ayrıntılar.

Bildiğiniz üzere uzun bir süredir sıfır otomobillerin fiyatı adeta gökyüzüne ulaştı. Bu nedenle ikinci el araçların biraz daha ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Elbette bu araçlarda da fiyatlar hiç normal değil. İşte tam da bu nedenle daha fazla dikkatli olmak gerekiyor.

İkinci el otomobil alırken bu detaylara dikkat

İkinci el araç alacağınız zaman bazı ayrıntılara daha fazla dikkat etmeniz oldukça önemli.

İkinci el otomobil alırken

  • Aracınızı seçerken amacınızın tam olarak ne olduğunu doğru belirleyin. Talebiniz daha çok alış ve satış yapmak ise popüler modelleri tercih edin.
  • Araçtan tuhaf sesler çıkıyorsa bunu mutlaka araştırın. Genellikle motor kaynaklı bazı sorunlar olabiliyor. Böyle bir durumda ekspertiz raporu istemeniz de yararınıza olacaktır.
  • Aracı satın alacağınız zaman trafiğin az olduğu bir yerde mutlaka deneme sürüşünüzü yapın. Araçtan çıkan sesleri dinlemeye çalışın.
  • Direksiyonu kendi haline bıraktığınızda sağa yada sola gidiyorsa rot balans ayarları bozuk olabilir.

Piyasayı düzenli olarak takip edin

İkinci el otomobil alırken dikkat etmeniz gereken başka bazı kurallar olduğunu da söyleyelim. Bunlara uyduğunuz sürece en azından daha az sorun yaşarsınız. Özellikle bazı kullanıcılar neredeyse her seferinde araçlarla ilgili problemler yaşayabiliyor.

  • Motor ve şasi numarasına mutlaka bakın. Araç çalıntı ise bu iki numara motor üzerindeki numara ile aynı olmayacaktır.
  • Aracın çalıntı olmadığını öğrenmek için mutlaka gerekli kontrolleri gerçekleştirin.
  • Özellikle yaz aylarında ve bayram ağzında ikinci el fiyatları ciddi oranda yükseliyor. Bu nedenle kış aylarında araç almanız daha uygun olacaktır.
  • Motor hacmi dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli detay. 2018 yılından sonra üretilen 2.0 litrelik motora sahip araçların 6500 TL MTV ücreti olacağını unutmayın.

İkinci el otomobil alırken mutlaka tüm bu ayrıntıları düşünün. Aksi halde istemediğiniz problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Porsche 959 Anısına Yepyeni Bir Otomobil Üretiliyor: Çok Özel Proje!

>> Türkiye’nin Otomobili TOGG Projesinin Yerli İş Ortaklığında TAYSAD Ağırlığı