Akıllı Telefonların Bataryaları Bomba Gibi Patlıyor: Bunlara Dikkat Edin

AB önemli kararlar

Akıllı telefonların bataryaları bomba gibi patlama ihtimaline sahip. Bazı detaylara mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

Günlük hayatta akıllı telefonlar işimizi büyük oranda kolaylaştırıyor. Yıllar önce hayatımıza birilerini aramak için giren bu cihazlar artık çok daha farklı anlamlar ifade ediyor. İnternet kullanımından sosyal medyaya kadar birçok iş için akıllı telefonlar tercih ediliyor. Peki bu cihazlar gerçekten de güvenli mi?

Akıllı telefonlar ne yazık ki tahmin ettiğiniz kadar güvenli değil. İçerisinde yer alan bataryalar patlamaya hazır dinamit gibi. Hiç beklemediğiniz bir anda bataryaların patlama problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Akıllı telefonların bataryaları bomba potansiyeline sahip

Konuyla ilgili ortaya çıkan detaylara baktığımızda akıllı telefon bataryalarının özellikle bazı sebeplerden dolayı daha fazla patladığı görülüyor. Öncelikle maliyet kaynaklı hatalar ön plana çıkıyor. Cihazların içerisinde yer alan bataryalarda maliyeti düşürmek için kalitesiz malzeme kullanılabiliyor.

Akıllı telefonların bataryaları bomba

Tasarım sürecinde yaşanan bazı hatalar ise yine patlamanın en önemli nedenleri içerisinde yer alıyor. Normal şartlarda bataryanın cihazın içerisinde sabit bir şekilde yer alması gerekiyor. Ayrıca başka bir aksam tarafından baskı görmemesi şart. Eğer bu şartlar yerine getirilmezse bataryalar patlayabiliyor.

Üretimden kaynaklı hatalar ve şarj cihazları

Akıllı telefon bataryanızın içerisinde yer alan materyaller üretim sürecinde hassas bir şekilde işlemden geçiyor. Ancak üretim sürecinden kaynaklı hatalar nedeniyle bataryanız beklemediğiniz bir anda patlayabilir. Bu durum çeşitli sakatlıklara ve yaralanmalara neden olabilir.

Akıllı telefonların bataryaları için başka önlemler de almanız gerekiyor. Son olarak şarj cihazlarından kaynaklı hatalara dikkat etmenizi öneriyoruz. Ne yazık ki akım kontrolleri ve yalıtım kontrolleri yapılmayan şarj cihazları bu tür teknik problemlere neden olabiliyor. Cep telefonunuzu güvenli bir şekilde kullanmak istiyorsanız tüm bu detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Peki siz batarya patlamalarını önlemek için ne tür tedbirler alıyorsunuz. Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Haftalık Telefon Haberleri (12 Mayıs 2022-19 Mayıs 2022)

>> Xiaomi 4 Yeni Amiral Gemisi Telefon İla Geliyor!