Batarya Teknolojisi 2021 Yılında Nasıl Değişecek? Sürpriz Gelişmeler Var

Xiaomi yüksek hızlı şarj

Batarya teknolojisi 2021 yılında ciddi bir değişim yakalayacak. Akıllı telefonların yeni özellikler kazanması ile birlikte bataryalarda da gözle görülür değişimler yaşanıyor.

Bazıları günde en az 4 defa telefonunu şarj etmek zorunda kalabiliyor. Aynı şekilde elektrikli otomobillerde de batarya problemleri nedeniyle uzun menziller sağlanamıyor. Bilgisayarlar ve tabletlerde de durumum pek farklı olduğunu söylemek mümkün değil. Tüm bunlara bakıldığında, yeni batarya teknolojileri şart gibi görünüyordu.

Bataryalara ilgili yapılan çalışmalar son zamanlarda yeni teknolojilere kaymaya başladı. Batarya üreten şirketler, bazı yeni materyaller kullanmaya başlarken akıllı telefon ve bilgisayar üreticileri ise donanımlara önem veriyor.

Batarya teknolojisi 2021 yalında bakın nereye doğru evrilecek

Batarya teknolojilerine bakıldığında, dizüstü bilgisayar ve akıllı telefon üreticilerinin ilginç yöntemler bulduğu görülüyor. Mesela APU işlemcileri tercih eden AMD, Renoir mobil işlemciler ile birlikte gözle görülür bir verimlilik artışı yaşıyor.

batarya teknolojisi 2021

Verimlilik her arttığında aynı zamanda cihazların batarya kullanım süresi de artış gösteriyor. Tabletler ile akıllı telefonlar, ARM işlemciler sayesinde iyi bir gelişim gösterebiliyor. Pazarın genel durumuna bakıldığında çok daha güçlü işlemciler ile birlikte batarya ömründe gözle görülür bir artışın sağlanması mümkün.

40 milyar dolar civarında bir yatırım yapılan ARM işlemcileri, verimlilik konusunda en az yüzde 40 avantaj sağlayabiliyor.

Batarya teknolojilerinde yeni yönelimler

Batarya teknolojisi 2021 yılında yeni yönelimler ile karşımıza çıkacak. Mesela iş amaçlı olarak kullanımı tercih edilen ultrabook gibi dizüstü bilgisayarlarda hidrojen destekli bataryalar kullanılabilir. Aynı şekilde elektrikli araçlarda ve akıllı telefonlarda da benzer teknolojilerin tercih edilmesi düşünülüyor.

Bilim insanları ve geliştiriciler ile birlikte devam eden çalışmalar lityum-iyon pillerinin artık tercih edilmeyeceğini gösteriyor. Bu piller genellikle düşük verimlilik göstermekle birlikte aynı zamanda fazla batarya ve enerji harcanmasına neden oluyor.

Batarya teknolojisi 2021 yılında bu veya buna benzer son derece sürpriz gelişmeler ile bizi bekliyor olacak. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda ortaya çıkan tüm yenilikleri sizlere aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Samsung Galaxy S21 serisinin tanıtım videosu yayınlandı!

>> Otomobil ve Cep Telefonu Vergileri İçin Yeni Bir Karar Verildi