Akıllı Telefonunuzun Güncelleme Ömrü Bakın Ne Kadar Olacak?

Akıllı telefonunuzun güncelleme ömrü

Akıllı telefonunuzun güncelleme ömrü aynı zamanda cihazı kullanım sürenizi belirliyor. Güncelleme almayan cihazlar ne yazık ki hızlı bir şekilde sistem problemleri çıkarıyor.

Dünyanın en fazla kullanılan işletim sistemlerinden bir tanesi de hiç şüphesiz Android gibi akıllı telefon işletim sistemleridir. Apple her ne kadar iOS işletim sistemi üzerinden cihazlarını çıkarsa bile yine de Android piyasada çok baskın bir güce sahip. Her ne kadar bazı konularda Android ön planda olsa bile yine de güncelleme söz konusu olunca işler değişiyor.

Android işletim sistemini kullanan akıllı telefon üreticilerinin çok büyük bir bölümü ne yazık ki iyi bir güncelleme karnesine sahip değil. Özellikle bazı akıllı telefon şirketleri bu konuda sınıfta kaldı. Oppo, Xiaomi ve Samsung ne yazık ki iyi bir performans sergileyemiyor.

Akıllı telefonunuzun güncelleme ömrü kısa olacak

Android kullanan akıllı telefonlara baktığımızda özellikle güncelleme performansının çok önemli olduğunu görüyoruz. Eğer herhangi bir cihazın güncelleme performansı iyi değilse ne yazık ki telefonun ömrü kısa oluyor. Üreticiler bu nedenle güncelleme ömrünü uzun tutmalı. Mesela Samsung güncelleme aralığına baktığımızda şirketin orta seviye akıllı telefonlara 5 yıllık güvenlik güncellemesi verdiğini görüyoruz.

Akıllı telefonunuzun güncelleme ömrü

Akıllı telefon üreten diğer şirketlere baktığımızda ne yazık ki görebileceğiniz en kötü güncelleme karnelerinden bir tanesi bu cihazlarda. Ortalama olarak amiral gemileri ne yazık ki sadece 2 Android sürümü alabiliyor. Diğer birçok akıllı telefon ise en fazla 1 Android sürümü görebiliyor.

Oppo 3 yıllık güncelleme sunuyor

En az güncelleme sunan akıllı telefon şirketlerinden bir diğeri ise hiç şüphesiz Oppo oldu. Şirket 2021 yılında yeni çıkardığı akıllı telefonlar için 3 yıllık güvenlik güncellemeleri sunacağının garantisini verdi. Kullanıcılar Oppo için güncelleme şikayetlerini devam ettiriyor.

Özellikle son dönemlerde akıllı telefon şirketleri her ne kadar güncelleme süresini artırsa bile yine de bu pek yeterli değil. Bakalım ilerleyen dönemlerde iOS kadar güncelleme sunabilecekler mi?

İlgili Haberler:

>> Xiaomi Katlanır Telefon Sektörüne Geri Dönüyor: İşte Mix Fold 2!

>> AnTuTu Nisan Ayının En Güçlü Akıllı Telefonlarını Açıkladı!