Türkiye’de İş Kurmak İsteyenler Hangi Sektörleri Tercih Ediyor?

Türkiye'de iş kurmak isteyenler

Türkiye’de iş kurmak isteyenler ile ilgili son derece geniş bir araştırma yapıldı. Bu araştırmaya baktığımızda karşımıza tuhaf sonuçların çıktığını görüyoruz.

Günümüzde girişimcilik en önemli değerler içerisinde yer alıyor. Birçok dev ismin girişimcilik kökenli olduğunu görmek mümkün. Mesela Elon Musk bu konuda en fazla ön planda olan kişiler içerisinde yer alıyor. Fakat herkes onun kadar büyük girişimler kuramıyor. Bazıları daha çok küçük girişimlere yer veriyor.

Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda şahıs şirketi kurma taleplerinin Türkiye’de çok hızlı bir şekilde arttığı görülüyor. Mart ayında yüzde 246 oranında bir talep artışının olduğunu görüyoruz. Özellikle kafe açmak isteyenlerin sayısında gözle görülür bir yükseliş var.

Türkiye’de iş kurmak isteyenler nereye yöneliyor?

Girişimcilik ne yazık ki sanıldığı kadar kolay değil. Bazıları hayallerinin peşinden gitmeye çalışırken kimileri ise para odaklı. Yani ne kadar çok kazanırsa o kadar iyi olarak görüyor. Genellikle para kazanma odaklı olan kişilerin e-ticaret sektörüne yöneldiğini görüyoruz. Gıda, tekstil, aksesuar ve kozmetik gibi birçok alanda girişimciler e-ticaret platformları kuruyor.

Türkiye'de iş kurmak isteyenler

Kadın girişimcilerin ev yapımı ürünleri için e-ticaret platformlarını tercih ettiğini görüyoruz. Günümüzün en hızlı gelişen mesleklerinden moto kuryelik ise yine büyük bir talep ile karşı karşıya. Her ne kadar e-ticaret çok büyük bir hızla devam etse bile yine de moto kuryelik bambaşka bir rağbet görüyor. En fazla ihtiyaç duyulan meslekler içerisinde yer alıyor.

Şahıs şirketi kuranların sayısı artıyor

Özellikle pandemi sonrasında moto kurye hizmetleri vermek isteyenlerin sayısında çok önemli bir artış olduğu görülüyor. Fakat böyle bir hizmet verebilmek için şahıs şirketi kurmak gerekiyor. Bu nedenle Türkiye’de şahıs şirketi kuranların sayısında gözle görülür bir artış var.

Önümüzdeki yıllarda kafe sahiplerinin iç dekorasyon için iç mimar talepleri artacak. Yani bu meslekte de gözle görülür bir talep artışı yaşanabilir.

İlgili Haberler:

>> Audi Araç Üretimini Durduruyor: İşte Şirketin Yeni Planı

>> Avrupa Birliği Apple İçin Rekor Ceza Kesecek: Şirkette Endişe Havası Hakim