AMD FSR Teknolojisi Vulkan ve SteamVR Oyunlarda Çalışacak

AMD tarafının DLSS’e rakip tekonoljisi FidelityFX Super Resolution yani FSR teknolojisi gelişmeyi sürdürüyor. Firma bir yandan harıl harıl çalışırken hayranlar da işlevsel modlar oluşturmaya başladı. Böylece sistem Vulkan ve SteamVR oyunlarda çalışıyor.

AMD’nin çok daha az maliyetle Nvidia DLSS’e rakip olduğu FidelityFX Super Resolution gelişmeyi sürdürüyor. Kısacası özellik üzerinde çalışan bağımsız geliştiriciler önemli bir özelliği eklemeyi başardı. Böylece bu sistem SteamVR ve Vulkan oyunlarda uyumlu bir şekilde çalışmaya başladı. Ne var ki özelliği kullanmak için kendimiz birkaç düzenleme yapmak durumundayız.

FSR’nin açık kaynak çalışma prensibi gereği bu sistem üzerinde uzman herkes özgürce çalışma şansına sahip. Lakin yine bu yüzden bu tür çalışmaları sistem üzerine eklemek biraz daha çaba gerektiriyor.Bu önemli geliştirme Georg Lehmann ismindeki bir geliştiriciye ait. Üstelik bu sistem Steam’in Proton aracında da düzgün biçimde çalışıyor. Hatırlatmak gerekirse FSR teknolojisi düşük çözünürlükte işlenen görüntülerin az oranda kayıpla yüksek çözünürlüğe çıkmasını sağlıyor. Böylece yüksek çözünürlükte daha iyi bir performansla oyunları oynamak mümkün hale geliyor.

 

Vulkan destekleyen oyunlar bu mod sayesinde AMD FSR teknolojisi gücüyle çalışıyor

Bu mod sayesinde Vulkan destekleyen tüm oyunlarda FSR imkanını kullanmak mümkün oluyor. Hatta mod ile kullandığınızda standart FSR özelliklerinden daha da fazlasına erişiminiz oluyor. Böylece istediğiniz çözünürlükten istediğiniz çözünürlüğe yükseltme yapıyorsunuz. Ayrıca keskinlik değerleri gibi birçok ayarı da bu modla elle ayarlamanız mümkün oluyor. Bu durum özellikle hayatımıza daha da girdikçe bu teknolojinin birçok ilginç özelliği karşımıza çıkaracağını gösteriyor.

Tabii ki amatör bir çalışma olmasıyla bu mod bazı potansiyel sorunlara da sahip. Eklentinin yüklemesi de zorlu bir süreç olmakla birlikte bazı oyunlarda potansiyel sorunlar da sizi bekliyor olacak. Açık kaynak bir mod olan Vulkan FSR modunu şuradan kontol edebilirsiniz.

SteamVR uyarlaması ise bir başka bağımsız geliştirici olan Frydrych Holger’e ait. Bu uygulama diğerine oranla daha basit yapısıyla dikkat çekiyor. Yapmanız gereken sadece modifiye edilen dosyayı oyunun dosya sistemine eklemek.  Bu ekleme sayesinde de FSR özelliğini Steam’in VR sistemiyle birlikte kullanıyorsunuz. Bu moda erişmek isteyenleri ise şuradan gerekli sayfaya yönlendirelim.

Açık kaynak yapılar doğası gereği meraklı kişilerin kurcalamasına oldukça müsait yazılımlar. Bu yüzden gelecekte AMD’nin bu teknolojisi hakkında daha birçok ilginç ürünü sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Diğer haberler:

>> PlayStation Plus Ücretsiz Oyun Listesi (Ağustos 2021) 

>> MediaTek Dimensity 1300T ortaya çıktı: Oyun canavarı işlemci!