FidelityFX Super Resolution Teknolojisi 22 Haziran’da Kullanıma Açılıyor

AMD’nin Nvidia DLSS’e rakip teknolojisi FidelityFX Super Resolution sonunda kullanıma açılıyor. Böylece bu açık kaynaklı alternatif 4K çözünürlükte büyük performans artışı sağlayacak. Haberin detayları haberimizde…

.

AMD nihayet, yaklaşık bir yıl önce duyurulan süper çözünürlük teknolojisine dair bilgiler paylaştı. FidelityFX Super Resolution isimli teknoloji kullanıma açıldığında ciddi bir performans artışı sağlayacak. Bu da özellikle çözünürlüğün ciddi biçimde arttığı süreçte oyun performansını korumak konusunda özellikle Radeon tarafına ciddi yardımcı olacak.

FidelityFX Super Resolution veya kısaca FSR, AMD’nin Derin Öğrenme Süper Örnekleme teknolojisi. Nvidia tarafında bu doğrudan DLSS olarak adlandırılıyor. Nvidia sürümü, oyunlarınızı çok fazla performans kaybı olmadan daha yüksek çözünürlüklere yükseltmek için yapay zeka kullanıyor. Üstelik AMD tarafından bu teknolojinin makine öğrenmesi kullanmadığı açıklaması geldi. Bu da teknolojinin yaygınlaşması adına büyük bir önem taşıyor. Bazı durumlarda %118’e varan performans iyileşmesi sunan DLSS ile FidelityFX oldukça iddialı. 

Şimdilik gördüklerimiz FidelityFX farklı çözünürlük yükseltme seçeneklerine sahip. İlk olarak Ultra Quality modu farklı bir seçenek olarak dikkat çekiyor. Bu modu açtığınızda AMD GodFall demosunda 49 fps’nin 78 fps’ye ulaştığını gösterdi. Bu sonuçlar RX 6800 XT’de 4K çözünürlükte ve epik ayarlarla ortaya çıktı. Kısacası bu gerçekten çok iyi.

FidelityFX Super Resolution Teknolojisi birçok farklı seçenekle oyunculara yeni kapılar açıyor

FidelityFX’in getirdiği yararlar üzerinde farklı seçimlere sahip olmamız hayli ilginç. Performans modunu açtığınızda sonuçlar gerçekten inanılmaz boyuta ulaşıyor. Normalde 49 fps olan sonuç aynı demoda 150 fps’ye kadar ulaşıyor. Kısacası bu 3 kat performans artışı anlamına geliyor. Ayrıca doğal görüntü ile işlenmiş görüntü yan yana geldiğinde dikkatle bakmadığınız sürece bir fark göremiyorsunuz.

AMD, aynı oyunu 1440p’de Nvidia GeForce GTX 1060 ile yine epik ayarlarda deniyor. FSR Kalite modu, oyunun kare hızını 27 fps’den 38 fps’ye %41 artırmayı başarıyor. Lakin burada bir önemli fark da Nvidia DLSS’in sadece RTX kartlarda çalışması. Bunun anlamı da Nvidia tarafında bu teknoloji ekstra bir donanım gerektiriyor. AMD’nin bu teknolojisinin ekstra bir donanım gerektirmemesi de durumun daha da etkileyici bir hal alması anlamına geliyor.

Ayrıca FidelityFX açık kaynak bir teknoloji. Bu da bu güzel seçeneğin Nvidia kartlarda çalışma olasılığının da bulunduğu anlamına geliyor. AMD teknolojinin 100’den fazla ekran kartında çalışacağı iddiasında. Lakin teknolojinin tüm oyunlarla uyumlu olmayacağını hatırlatalım.

Diğer haberler:

>> İndirimli Huawei Ürünleri Sizler İçin Listelendi: Dev Kampanya Var

>> AnTuTu mayıs ayı en iyi telefonlar açıklandı: Zirvedeki model şaşırtmadı

. . . . .