AMD FSR DLSS Teknolojisi Gün Geçtikçe Daha Fazla Destek Buluyor

Nvidia DLSS özelliğinin aksine ekstra donanım istemeyen AMD FSR iyi bir başlangıç yaptı

AMD tarafındaki DLSS özelliği olan FidelityFX Super Resolution (FSR) daha fazla yapıma geliyor. Kısacası Resident Evil Village desteği kapıda olan sistem için yakında oyun motorlarına destek başlayacak.

AMD’nin FidelityFX Süper Çözünürlük özelliği bugün itibariyle daha fazla oyunda yer almak için adım attı. Böylece ilk olarak özellik bu hafta içinde Resident Evil: Village oyununa geliyor. Dahası bu derin öğrenme süper örnekleme (DLSS) teknolojisinin kaynak kodunun açık olması da önemli. Sıradaki hamle özelliği GPUOpen platformu sayesinde herkesin kullanımına açmak.

Dahası bu özelliğin en sık kullanılan oyun motorlarına eklenmesi hamlesi geleceğe dair umut verici. İlk olarak Unity motoru için beta olarak kullanıma hazır hale gelen sistem gelecek için ümit veriyor. Ayrıca kayıtlı Unreal Engine geliştiricileri de bir yama halinde bu özelliği alacaklar. FSR için etkin bir destek ağının kurulması için bu iki önemli motor içine gelmesi hayli önemli. Özetle, Unity ve Unreal Engine oyunlarında bu özelliğin olmaması için hiçbir engel kalmadı.

Nvidia DLSS özelliğinin aksine ekstra donanım istemeyen AMD FSR iyi bir başlangıç yaptı

Şimdiye kadar FidelityFX Süper Çözünürlük hakkında gördüklerimiz oldukça etkileyici. Ekstra donanım desteği ile Nvidia DLSS daha yüksek verimli bir sistem. Lakin AMD’nin benzer bir deneyimi çok daha maliyetsiz biçimde çözmesi gerçekten önemli. Üstelik firmanın hedefi özelliğin rakip ekran kartlarında dahi çalışması yönünde. Bu da performans artırımını neredeyse tüm modern ekran kartları için mümkün hale getiriyor.

AMD’nin görüntü ölçekleme teknolojisi için bir başka soru işareti de ne kadar yaygın olacağı idi. Muhtemelen bu özelliğin doğrudan oyun motoruna eklenmesi bu sorunu çözecektir. Özellikle bağımsız geliştiricilerin de bu performanstan yararlanması artık gayet mümkün bir ihtimal.

FidelityFX Super Resolution’ın bilgisayarınızdaki verimini denemeniz de mümkün. Üstelik bunun için destekleyen oyunlardan birini almış olmanıza da gerek yok. AMD bunun için küçük bir tadımlık uygulama hazırladı. Bu küçük demo sahnesini GPUOpen sitesinden çekmek mümkün. Böylece FSR hakkındaki sorularınızın çoğuna yanıt alacaksınız.

Diğer haberler:

>> Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır: İşte Windows 10’un Gizli Araçları

>> Twitter Mavi Tik almak artık mümkün: İşte izlemeniz gereken adımlar