AMD Hisseleri Tekrar Kendine Almak İstiyor: Dev Bütçe Ayrıldı


AMD para sıkıntısını çözdü ve sattığı hisseleri geri alma çalışmalarına başladı. Böylece firma, 4 milyar dolarlık bir bütçeyi hisse alımı için ayırdı. Konunun detayları haberimizde…

Ekran kartında Radeon, işlemcide ise Ryzen serisi ile AMD işleri yoluna koymayı başardı. Bu başarının getirdiği gelirle birlikte firma, daha önce sattığı hisseleri geri alma programı başlattı. Sonuçta firma, daha önce sattığı hisseleri için 4 milyar dolar kadar bir bütçe ayırdı. Bu satın alım en önce kendine bir yatırım olacak. Sonrasında ise firmanın yeniden bütün hale gelmesini sağlayacak. Son olaraksa gelecekte yine zor günler yaşanırsa tekrar satmak için bir garanti olarak firmanın elinde olacak.

Bu alım açıklamasıyla AMD, yıllar içinde sattığı hisseleri kendine alarak kendi hisse oranını artırmayı amaçlıyor. Bir firmanın açık pazarda ne kadar az hissesi olursa, hisse havuzu da bir o kadar daralır. Böylece hisse değeri de yükselir. Konu ile ilgili bir açıklama yapan AMD CEO’su Lisa Su, şunları söyledi:

“Bugünkü duyuru, AMD’nin işine olan güvenimizi gösteriyor. Ayrıca bu, uzun vadeli büyüme stratejimizin başarısını yansıtıyor. Artık, Güçlü mali sonuçlarımız ve artan nakit üretimimiz var. Bu başarı, işimize yatırım yapmamızı ve hissedarlarımıza sermaye iade etmeyi başarmamızı sağlıyor.”

Lisa Su bu gelir artışının kripto para kaynaklı olduğu düşüncesine katılmıyor

AMD böylece hem kendi hisseleri için değer artışı sağlarken sermaye yatıranları da ödüllendiriyor

AMD’nin tedavüldeki hisselerinin toplam değeri ve piyasa değeri şu anda 92 milyar doların biraz üzerinde. Ancak bu yıllar içinde değişebilir. AMD’nin bundan beklentisi hisse değerinin zamanla artarak devam etmesi. Yani, AMD’nin 4 milyar dolar harcayarak alacağı hisse miktarının değeri zamanla daha da artmalı. Bunu biz hesaplayamayız ama bu gerçekten çok büyük paralar anlamına gelecektir.

AMD’nin şirket tarihindeki en iyi yıllarından bazılarının ardından yükselişte olduğuna şüphe yok. Şirketin 2021 yılının ilk üç ayındaki geliri, geçen yıla oranla %93 artışla 3.45 milyar dolar oldu. Bununla birlikte Dr. Lisa Su, açıkça bu hisseleri tekrar şirket bünyesine almaya oldukça hevesli. Firma 4 milyar dolar ile kendine yatırım yapmış oldu. Bununla birlikte, 35 milyar dolara Xilinx isimli bir firmayı da satın aldı. Bu firma özel amaçlar için yapılan çiplerin üretimi üzerine çalışıyor.

Diğer haberler:

>> AMD Zen 3 Güncellemesi Performans Getirmek Yerine Üretimi Artıracak

>> Nvidia LHR Serisi Ekran Kartları Oyunculara İlaç Olmaya Hazırlanıyor