Windows 11 AMD Ryzen sorunları çözülüyor: Microsoft tarih verdi!

Windows 11 AMD

Widnows 11 işlerim sisteminde görülen AMD Ryzen optimizasyon sorunları çözülüyor. Microsoft ve AMD yeni yama için tarih verdi!

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda Windows 11 sürümü tanıtıldı. Yeni özelliklere kavuşan Windows, benzersiz biz görünüme de sahip. Haliyle çoğu kullanıcı Windows’un 11 sürümünü yüklemeye başladı. Her ne kadar bazı konularda olumlu sonuçlar ile karşımıza çıkan bir sürüm olsa da AMD işlemcili modeller için performans kaybı gündeme geldi. Geçtiğimiz haftalarda Windows 11 sürümünün performans anlamında Windows 10’dan daha optimize olacağı vadedilmişti. Fakat en azından AMD işlemciler için beklendiği gibi olmadı. AMD işlemcisi kullanılan bilgisayarlarda Windows 11 sürümünde önemli bir performans düşüşü gözlendi. Fakat kısa bir süre sonra Ryzen işlemcilerinde yaşanan sorunların çözüleceği tarihe ilişkin açıklama yapıldı. İşte detaylar.

Windows 11 AMD Ryzen sorunları çözülüyor: Microsoft tarih verdi!

Windows 11 sürümünü kullanan AMD işlemcili bilgisayarlarda önemli derecede performans düşüşü gözlendi. Eğer AMD işlemcisi kullanıyorsanız ve Windows 11 sürümüne güncellemediyseniz karanınızı gözden geçirmenizde fayda var.

Windows 11 AMD

Ortaya çıkan belgeleri incelediğimizde AMD Ryzen işlemcileri kullanan modellerde %15’e varan performans düşüşleri gözlendi. L3 önbellek gecikmesinin üç katına çıkasından dolayı yaşanan %3 veya %5’lik performans düşüşünün yanı sıra, e-spor kategorisinde bu performans düşüşünü değerlendirdiğimizde ise %15’e varan bir performans kaybından söz edebiliriz.

Windows 11 kullanan AMD Ryzen işlemcili bilgisayarlarda gözlenen bir diğer sorun ise, tercih edilen çekirdek teknolojisinde sorun yaşanması. İş parçacıklarının en hızlı çekirdeğe ulaşmasında sorun yaşanan bu özellik, hala Ryzen kullanıcıları için çözülmemiş durumda. Hem e-spor alanında yaşanan performans kaybı sorunlarından dolayı hem de tercih edilen çekirdek konusunda yaşanan sorunlardan dolayı, Ryzen kullanıcıları Windows 10 sürümünü tercih etmeye başladı.

21 Ekim’de sorunlar çözülüyor!

Yapılan açıklamalara göre 21 Ekim tarihinde yayınlanacak güncelleme ile AMD Ryzen işlemcilerine görülen performans düşüşleri düzelecek. Microsoft ve AMD’nin ortak çalışmaları neticesinde düzeltilecek olan sorunlar, kullanıcılar tarafından olumlu yorumlarla karşılandı. İddialara göre söz konusu güncelleme, otomatik olarak Ryzen işlemcili bilgisayarlara yüklenebilecek.

İlgili Haberler:

>> Teknoloji Şirketleri Vergi Kıskacına Alınıyor: Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak

>> Teknoloji Bakanı TOGG Hakkında Çok Önemli Açıklamalar Yaptı: Satış Tarihi Belli Oldu