AMD RX 6900 XT 3.3 GHz Hıza Ulaşarak Dünya Rekoru Kırdı

Google News Abone Ol

AMD üretimi RDNA 2 temelli ekran kartlarından RX 6900 XT frekans rekoru kırdı. Üstelik yorumlar bu kartın çok daha fazlasını yapabileceği şeklinde.

Bir ekran kartı grafik işlemcisinin ulaştığı maksimum frekans rekorunu RX 6900 XT kırdı. Yeni dünya rekorunu belirleyen GPU, halihazırda önceki rekorun da sahibiydi. OG isimli bir overclock ekibi bu rekoru geliştirdi ve 3.3 GHz’i gördü. RX 6900 XT’nin önceki rekoru ise 3.2 GHz ile OCer Der8auer’e aitti.

Overclock ekibi overclock yapılan kartın performansını Fire Strike Extreme ile ölçtü. Bu frekansta 6900XT’nin testten 37618 puan aldığı da grubun bilgilendirmesinde yer aldı. Tek çekirdekli bir ekran kartı için bu puan gerçekten ciddi. Ne var ki böyle bir sonuç ancak sıvı nitrojen kullanılan bir soğutma çözümüyle mümkün. Eğer benzeri bir sonuç almak istiyorsanız çoklu GPU çözümlerine yönelmek durumundasınız.

TSMC tarafından üretilen AMD grafik işlemcisi için 3.3 GHz gerçekten muazzam bir sonuç. AMD’nin RX 6000 serisi GPU’ları ilk piyasaya sürüldüğünde, bu grafik işlemcileri 2.5 GHz hızı aşabiliyordu. Samsung 8nm süreci üzerinde kurulan Nvidia Ampere GPU’lar hız konusunda kesinlikle buna yakın bile değiller. Ekstrem bir soğutma çözümü olmadan bu GPU’lar 2 GHz hıza zar zor ulaşıyor.

Üstelik AMD RX 6900 XT içinde çok daha büyük potansiyel saklıyor

Daha ilginci, AMD’nin RDNA2 mimarisinin 3,3 GHz’den bile çok daha fazlasına sahip olması. Der8auer, 3.2 GHz ile çalıştırdıkları ekran kartını gösterdiği videoda önemli bir detaya dikkat çekti. Buna göre AMD, ekran kartının 3 GHz civarı hızları aşmasını önleyen yapay bir sınırlandırıcı kullanıyor. Ne var ki, Der8auer’in kullandığı PowerColor RX 6900 XT Liquid Devil Ultimate kartı diğer kartların aksine 4.0 GHz seviyesinde bir sınıra sahip. Bu da demek oluyor ki çılgın birileri 6000 serisi Radeon kartlardan çok fazlasını çıkarmayı deneyecektir.

Bununla birlikte, AMD’nin bu yapay saat sınırlayıcıları gelecek adına birer ipucu olarak yorumlanıyor. Eğer AMD ekran kartına bu tarz bir sınırlandırma koyduysa bunun mümkün olduğunun farkında olduğu tahminini yapabiliriz. Bu da demek oluyor ki AMD ekran kartları yüksek frekanslara çıkma potansiyeline sahip. Yani bu potansiyelin RDNA3 ve diğer nesillerde daha fazlasını bize sunması da yüksek olasılık.

Diğer haberler:

>> Kamera canavarı ZTE Axon 30 Ultra, dudak uçuklatan fiyatı ile sızdırıldı

>> Xiaomi Kara Liste Şokundan Sonra İyi Haberler Alıyor: ABD İle Arası Düzelecek Mi?


CEVAP VER