AMD Ryzen 5000G Serisi APU’lar Duyuruldu: Zen 3 ve Vega İşbirliği

AMD Ryzen 5000G APU işlemciler ekran kartlarının yoldaşı olmaya hazır
Google News Abone Ol

AMD 7nm Ryzen 5000G serisi APUlarını tanıttı. Böylece Ryzen 5000 serisine grafik işleme gücü de dahil oldu. Lakin işlemci şimdilik sadece bilgisayar üreticilerine gidiyor.

AMD yakın zamanda basının eline geçerek test edildiğini haber yaptığımız APU’larını gösterdi. Ryzen 5000G serisinin kod adı “Cezanne” oldu. Bu işlemciler şimdilik yalnızca bilgisayar üreticilerine satılıyor. Kısacası toplama bilgisayar yapanlar bu APU tipi işlemcileri biraz daha bekleyecek. AMD tarafından yapılan duyuruda işlemcinin önemli detaylarını da öğrendik. Buna göre, 65W güç harcayan başlangıç modeli 4 adet Zen 3 çekirdeği ile geliyor. Tabii ki bu işlemci 8 sanal çekirdek olarak çalışıyor olacak. Bu işlemci serisinin diğer Ryzen serisinden ayrılan kısmı ise Vega çekirdeği ile güçlü grafik performansını da grafik kartına ihtiyaç olmadan sunması.

Kartların fiyatlarıyla ilgili bir bilgi paylaşımı henüz gelmedi. Bu bilgi, muhtemelen işlemcilerin tek tek de satılmaya başladığı dönemde gelecektir. Her koşulda bu işlemcilerin yüksek performans göstereceğini ve talep göreceğini düşünüyoruz. Benzer bir model olan Intel Core i7-10700 ile karşılaştığında AMD kendi kartlarının %38 daha hızlı içerik yaratabildiğini %35 daha üretken olduğunu ve oyunda 2.17x hızlı olduğunu öne sürüyor. Oyun konusundaki bu büyük iddia tabii ki Vega grafik çekirdeğine dayanıyor. AMD yayınladığı bilgilerde işlemcisini rakibiyle doğrudan çarpıştırdı. Sonuçta benchmark sonuçlarına göre, 10. nesil Intel işlemcilerine karşı bu işlemcinin yüksek performans vaadini AMD gösterdi.

AMD Ryzen 5000G APU işlemciler ekran kartlarının yoldaşı olmaya hazır

Tüm Zem 3 modellerde olduğu gibi bu işlemciler de DDR4-3200 arayüzü üzerinden çalışıyor. Bu özellikle oyun performansı için de önemli. Lakin buradaki büyük sorun bu kartların PCIe 3.0 ile gelmeleri. Bu durum meraklı alıcıların canını sıkacak cinsten. Beklendiği üzere AMD bu işlemcilerin düşük güç tüketimli 35W versiyonlarını da hazırlıyor. Bu versiyonlar küçük kasalarda sessiz ve serin sistemler çalıştırmaya imkan sunuyor.

Yaşanan ekran kartı kıtlığı sebebiyle bu ürün ailesinin memnuniyetle karşılanacağı kesin. AMD bu işlemcileri bol miktarda piyasaya sürebilirse ekran kartı bulana kadar oyuna uygun ekran kartsız sistemlere imkan sağlar. Her zaman çok sevilen AMD APUlar, şimdi hiç olmadığı kadar istekle beklenmekte.

Diğer haberler:

>> AMD Ryzen 7 5700 APU Görüntülendi, Çalıştırıldı ve Test Edildi

>> GTX 1080 Ti Üretim Bandına Dönebilir: İddialar Ciddi Görünüyor!


CEVAP VER