GTX 1080 Ti Üretim Bandına Dönebilir: İddialar Ciddi Görünüyor!

Google News Abone Ol

Nvidia’nın 3 nesil önceki kartı GTX 1080 Ti modelinin 2021 kodlu bir ürünü ortaya çıktı. Kısacası EVGA üretimi bir kartın seri numarası bu iddiaların çıkış sebebi oldu.

Şu sıralar bir ekran kartı almak çok büyük bir konu. 2021 yılının birçok sorunundan biri ihtiyaç sahibi kullanıcıların kartları bulamaması. Nvidia, bu sorunu çözmek için farklı yollar arıyor. Oysaki herkes 2021 model kartların sayısının artmasını beklerken Nvidia eski kartlarını piyasaya yeniden sürerek talebe cevap vermeye çalışıyor. Sonuçta ikinci baharını yaşayacak kartların arasına GTX 1080 Ti’ın da katılacağına dair iddialar ortaya çıktı. Bunun alamı artık dört yaşına gelmekte olan gpu modeli yeniden raflarda olacak. Yıllar önce yerini RTX 2080’e bırakan kartın geri dönüş ihtimali hiç de düşük değil.

Tarihin en büyük ekran kartı darboğazının yaşandığı bu dönemde üreticiler alternatifler bulma uğraşında. Önce ellerinde kalan stokları eriten Nvidia eski kartlarını da üreterek talebe bir karşılık vermek istiyor. Gün geçtikçe artan teknoloji talebine sebep olan çok sayıda etmen var. Salgın döneminde artan bilgisayar ihtiyacı, kripto para madencilerinin yarattığı talep ve kuraklığın üretime olan etkileri aklımıza ilk gelen sebepler.

GTX 1080 Ti gibi kartların dönüşü en azından ortalama bir performans beklentisini karşılar

Tüm bu umutsuz tablo karşısında gelen yeni bir haber umut oldu. Bir forum gönderisinde yer alan iddiaya göre Nvidia gerçekten de GTX 1080 Ti’yı tekrar bizimle buluşturacak gibi. Biliyorsunuz GTX 1650 masaüstü sistemler için geri dönecek. Üstelik GTX 1080 Ti daha da cazip bir ürün olacaktır. Buna karşın yeni bir kart almak isteyen kullanıcılar için bu hamleler aynı zamanda kötü haber demek. Bunun sebebi, firmaların tahminlerinin arzı karşılamaktaki sorunun uzun süre daha sürmesini bekledikleri anlamına geliyor.

Bu durum, GTX 1080 Ti EVGA SC kartını garanti kapsamında iade eden bir kullanıcıdan ortaya çıkıyor. Kartın seri numarası incelendiğinde bu kartın gerçekten de 2021 üretimi olduğu tespit ediliyor. Seri numara içinde bulunduğumuz yıla ait olsa da stoktan kalan ürünlerden olduğu düşüncesi de vardı. Ne var ki araştırma derinleştikçe bu kartın yeni bir üretim olduğu iddiası güçlendi.

Sonuçta bu kartın performansı ölçüldüğünde oldukça tatminkar sonuçlar ortaya çıktı. Bununla birlikte günümüzün popüler oyunlarını oynatmaya yeteceğini söylemek mümkün. Bu performans kartın biraz modifiye gördüğüne dair yorumlara sebep oldu.

Sonuçta bu kart birçok oyuncuyu mutlu etmekte başarılı olacaktır. Üstelik birçok kullanıcı bu karta ulaştığında asıl sorun yaşanan yeni nesil kartların da biraz daha bollaşacağını umabiliriz. Gelecek haberlerle size bu konudaki gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz.

Diğer haberler:

>> Acer Donanım Darboğazı Hakkında Rahat: 2021’in İkinci Yarısında Hafifler

>> Çinli Ekran Kartı 7nm Grafik İşlemcisi ile AMD ve Nvidia’ya Meydan Okuyor


CEVAP VER