Amerikan Kongresi GameStop Olayını Başlatan Kişiyi İstiyor


Amerikan Kongresi üyeleri gündemi uzun süredir meşgul eden olayın sorumluluklarının tanık olmasını istiyor. Sık sık bu olayın tartışmalarına sahne olan Amerika’da öfkeli vekiller olayı aydınlatmakta kararlı.

.

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Maxina Waters son haftaların gündem konusu olayı olan GameStop organizasyonu hakkında daha fazla bilgi peşinde. Bu yüzden Waters harekete geçti. İlk olarak Robinhood uygulamasının CEO’su Vilademir Tenev’in tanıklık etmesini istedi. Tenev ile birlikte Reddit’teki yüksek profilli yatırımcılardan Keith Gill de kongre karşısına çıkacak. Bunun yanında başka isimlerin de tanıklık etmesi olası.

Waters verdiği bir demeçte konu ile ilgili açıklamaları oldu. Kongre üyesi, “Bu duruşma öğretici olacak. Herkes için bir öğrenim deneyimi olacak.” dedi. “Olayın tüm oyuncuları olacak. Robinhood CEO’su Vladimir Tenev, ismi böyle olmalı. Orada olacak. Reddit’ten genç bir kişi olacak. İsmi Keith Gill. Bu olayları başlatan kişi.” ifadeleriyle yaşanacak süreci anlattı.

60 yatırıp 3200 kazandı

Amerikan Kongresi olaydaki Robinhood rolü üzerinde duruyor

Kısacası üyelerin Robinhood üzerine odaklandıklarını söyleyebiliriz. Bu uygulama şahsi yatırımcıların yatırımlarını yapmasını sağlayan bir araç. Bu yüzden WallStreetBets isimli Reddit başlığında toplanan insanlar bu araca sıklıkla başvurdu. Hatta 20 doların altında olan GameStop hisse değeri 483 dolara kadar ulaştı. Ne var ki 28 Ocak tarihinde uygulama Gamestop yatırımlarını durdurdu. Bazı kullanıcılar bunun GameStop’ın hisselerini yeniden düşürmek için yapıldığını düşündü. Ancak Waters verdiği demeçte düzenlemeler gereği bu kısıtlamanın yapıldığını söyledi.

Waters açıklamalarında bazı detaylara dikkat çekti. “Robinhood hakkındaki dedikoduları ve satın almayı neden sınırlandırdığını anlıyoruz. Ayrıca Hedge fonlarının da çok para kaybettiğini biliyoruz. Açığın büyük bir sorun ve büyük bir mesele olduğunu anlıyoruz. Ancak pek çok insanın bilmediği yön ise kısa daralma. Bu yüzden çok şey öğreneceğiz.”

Lakin Reddit bakış açısı ise daha farklı. Keith Gill’in olayda önemi hayli fazla. Ciddi bir finansal analiz yaptı ve kendisi eski bir yatırım şirketi çalışanı. Üstelik hisse senetleri ve yatırım araştırmalarını izleyen bir YouTube kanalı olan yeminli bir analist. Yani kendisi hevesli bir internet trollünden fazlası. Kongre’nin de kendilerine yakın olan ve borsadaki batan firmalardan kazanan fonlara yakın olduğu yorumunu yapmamız yanlış değil. Reddit’te hala bir grup insan GameStop mücadelesini sürdürüyor. Robinhood’un bu olaydaki yönü ise sadece komisyon almamasıydı. İnsanların bir araya gelerek hareket etmesine alışkın olmayan güçlü kurumların şaşırması gayet normal.

Diğer haberler

>> 60 Yatırıp 3200 Kazandı: Borsa Yatırımcısı Bakın Neye Yatırım Yaptı!

>> Elon Musk Twitter hesabı kapatılıyor mu: Yeni açıklama var


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here