Android Anti-izleme Özelliği ile Apple’ı Takip Ediyor

Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı Android anti-izleme sistemine örnek oldu
Google News Abone Ol

Apple’ın yeni iOS 14 işletim sisteminde yer alan daha sıkı anti-izleme önlemleri Android için de geliyor. Google’ın işletim sisteminde de artık uygulamalar takip konusunda kullanıcılardan daha fazla izin almak durumunda.

Google, Apple’ın yakında sunacağı Uygulama İzleme Şeffaflığı’na benzer bir alternatif sunma amacında. İlk olarak Apple, yazılımcılara uygulamalarda ve web sitelerinde iOS kullanıcılarını izlemek için istenmesi zorunlu bir dizi yeni izin belirlemişti. Bunun ardından gelen baskı işe yaradı. Kaynaklara göre Apple’ın bu adımı Android kullanıcılarına da yarar sağladı diyebiliriz.

Google gerçek anlamda bu tür bir anti-izleme sistemi geliştirip geliştirmediğini söylemedi. Ancak bir açıklamada, bir Google sözcüsü bunu ima etti. Sözcü, “Sağlıklı, reklam destekli bir uygulama ekosistemi sağlarken gizlilik konusunda da çıtayı yükseltmek için her zaman geliştiricilerle çalışma yolları arıyoruz.” dedi.

Apple ise sistemini geçen yaz bir geliştirici toplantısında açıkladı. İlk olarak sistemin adı, Uygulama İzleme Şeffaflığı olarak belirlendi. Bu sistemle uygulamaların izleme yetenekleri ile kullanıcı tercihleri arasında kullanıcı tercihleri ölçüsünde bir denge olacak. 

Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı Android anti-izleme sistemine örnek oldu

Öncelikle bir kullanıcı izlenmemek istiyorsa sonucu şöyle olacak. Geliştirici, bu kullanıcının tercihini asla aşamayacak. Bu sayede Apple izin vermeyen bir kullanıcının reklamverenler için tanımlayıcı kodunu veya bilgi toplama özelliğini kapatacak. Halbuki reklamverenler bu kod sayesinde reklam hedeflemeyi sağlıyordu. Kullanıcı bir uygulamadan ya da internet sitesinden diğerine geçerken bir profil oluşturuyordu. Sonuçta bir siteden çıkıp bir başka uygulamaya geçtiğinizde bıraktığınız izin yansıması olan reklamları görüyordunuz. Ayrıca reklamların ne kadar etki ettiği de bu sayede ölçülüyordu.

Google’ın sisteminin ise bu kadar sert önlemler almayacağı zannediliyor. Apple’dan farklı olarak Google’ın gelir modelinin reklam üzerine kurulması bunun sebebi olması muhtemel. Sistemin Android alternatifi, uygulama geliştiriciler için koşulları zorlaştırmayacak. Bunun yerine Google Chrome’da olacak olan yeni gizlilik kontrollerine benzeyecek. İnternet devi şirket tarayıcılarda alışılan izleme sistemlerinden ziyade sinsi olanları hedef almıştı. Google tarayıcısında gizlilik seçeneklerinde daha fazla alternatif ve devre dışı bırakma mekanizması yer alacak.

Google’ın Sandbox ismi verilen gizlilik standartlarını geliştirme çabalarının olması kullanıcıların kendilerini koruma adına yeni araçlar edineceğini gösteriyor. Firmaların olduğu kadar kullanıcıların da kendilerini korumları bu konuda büyük önem taşıyor.

Diğer haberler

>> Veeam, Google Cloud İş Ortaklığını Veeam Backup for Google Cloud Platform ile Genişletiyor

>> Wi-Fi 6 Destekli Yeni Archer AX73 Satışa Sunuldu İşte Detaylar


CEVAP VER