App Store Komisyon Kararı Büyük Tepkiye Yol Açabilir: Biraz Acımasızca Oldu Sanki

Haftalık mobil uygulama

App Store komisyon kararı özellikle bağımsız geliştiriciler tarafından çok büyük bir tepki ile karşılaşacak gibi görünüyor. Son zamanlarda Apple komisyon miktarını iyice artırmıştı.

Geliştiricilerden aldığı komisyonlarla sık sık gündeme gelen Apple yine yaptı yapacağını. Şirketin gerçekleştirdiği yeni değişiklikler ile birlikte alternatif ödeme sistemleri belki de rafa kalkacak. Yine duymaya alıştığımız bir değişiklik bu defa geliştiricilerin aleyhine işleyecek.

Gelen son detaylara göre Apple Hollanda’da alternatif ödeme sistemi kullanan geliştiricilerden komisyon talep ediyor. Bu büyük bir masraf kalemi ortaya çıkarıyor. Ancak Apple komisyonlardan vazgeçecek gibi görünmüyor. Şirket bununla ilgili mahkeme süreci yaşasa bile yine de komisyonlardan vazgeçmiyor.

App Store komisyon kararı tepki alıyor

Apple harici bir ödeme aracı kullanması için gerekli yasal düzenleme kararını almaya başlamıştı. Başta bağımsız geliştiriciler olmak üzere birçok yayıncı yeni komisyon kararları ile az bile olsa nefes almaya başladı. Fakat kısa bir süre içerisinde komisyon oranları yeniden yukarı seviyelere doğru çıktı.

App Store komisyon kararı

Alternatif bir ödeme sistemi kullanan geliştiricilerin Apple’a yüzde 27 komisyon ödemesi gerekecek. Bu durum özellikle bağımsız geliştiriciler için ek masraf anlamına geliyor. Şirket bu konuda herhangi bir ayrım yapmayacak. Yani hem markalar hem de bağımsız geliştiriciler aynı komisyon oranları ile karşı karşıya.

Apple’ın istekleri bitmiyor

App Store kullanıcılarının uğraşması gereken daha başka birçok detay olacak. Şirketin uygulama mağazasında herhangi bir oyun veya uygulamanız varsa kolay kolay alternatif ödeme yöntemlerine kullanıcıları yönlendirmeniz mümkün olmayacak. Ayrıca her satın alım işlemini şirkete rapor halinde göndermeniz gerekiyor.

Apple tüm bunlara ek olarak geliştiricilerden alternatif ödeme ile ilgili detay istiyor. Eğer alternatif ödeme yöntemini beğenmezse bu durumda size onay vermeyebilir. Tüm bu şartlar kullanıcıların tepkisini çekecek gibi görünüyor. Peki siz Apple tarafından getirilen bu yenilikler hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Apple Elektrikli Otomobil Bakın Hangi Özelliğe Sahip Olacak

>> Trump Sosyal Medya Uygulaması Truth Social Neredeyse Hazır. İşte Detaylar