Apple 32 çekirdekli Apple Silikon işlemci üretecek

Apple 32 çekirdekli Apple Silikon işlemci üretecek

Google News Abone Ol

Apple, ARM tabanını çok sevdi. Cupertinolu teknoloji devi şimdi de 32 çekirdekli Apple Silikon işlemci üretmek için kolları sıvadı. 

Apple’ın masaüstü ARM dünyasına girişi, giriş seviyesi Mac’lerde M1 Apple Silikon’un piyasaya sürülmesiyle büyük ölçüde başarılı oldu. Sektördeki kaynaklara göre, Apple bu kadarla yetinmeyecek. Cupertinolu teknoloji devi endüstriyel alanda kullanılması için 32 çekirdekli Apple Silikon işlemci üzerinde çalışmalarına şimdiden başlamış durumda.

Apple M1 bildiğiniz gibi 4 yüksek performanslı Firestorm çekirdeği ve 4-engery verimli Icestorm çekirdeğini barındırıyor. Bununla birlikte, M1 ayrıca yerleşik 8 çekirdekli bir GPU’ya sahip. M1 şu anda yeni MacBook Pro 13, MacBook Air ve Mac Mini’de yer alıyor. İncelemelere göre M1, Intel muadillerine kıyasla benzer performansa sahip ve ayrıca daha iyi pil ömrü sunuyor.

32 çekirdekli Apple Silikon performans canavarı olacak

Apple’ın Mac Pro masaüstü bilgisayarları ve iMac’leri için çok daha yüksek performanslı Apple Silikon geliştirdiği bildiriliyor ve bu muhtemelen 2021’de piyasaya çıkacak.

Apple’ın 32’ye kadar yüksek performanslı çip tasarımlarını test ettiğini belirten kaynaklar, bu yonganın Intel CPU’lardan gerçekten daha iyi performans göstereceğini belirtiyor.

32 çekirdekli Apple Silikon

Apple, grafik departmanında da dizüstü bilgisayarlar ve orta düzey masaüstü bilgisayarlar için 16 ila 32 çekirdek ve üst düzey Mac Pro makineleri için 128 adede kadar çekirdek içeren tasarımlarla ilerlemek istiyor. Bu rakamlarla Apple’ın NVIDIA ve AMD’nin benzer GPU tekliflerini geçme şansı yüksek ve kesinlikle Intel’in entegre GPU’larından daha iyi olacak gibi görünüyor.

Apple’ın kendi yongasını üretmesi ve en önemlisi x86 mimarisinden ARM’a geçmesi Intel ve AMD’yi kara kara düşündürecek. Çünkü ARM mimarisi artık çağ dışı kalan x86’dan kat ve kat daha iyi. En önemlisi ARM sayesinde bir telefon uygulamayı nasıl çalıştırıyorsa PC’de öyle çalıştırıyor. Yani program yerine artık uygulamalar kullanmaya başlayacağız.

Intel ve AMD’nin en kısa sürede ARM’a geçiş yapması gerekiyor. Aksi durumda x86’nın dezavantajlarından dolayı iki dev isim ne yaparsa yapsın ARM’lı Apple Silikon’un gölgesinde kalacak.

x86 mimarisinden ARM’a geçmek Intel ve AMD için çok zor olacak. Apple’ın hali hazırda ARM uygulamaları elinde mevcut olduğu için bu süreç sancısız geçti. Bakalım iki diğer dev Apple’ı 2021 yılında yakalayabilecek mi?

İlgili Haberler

>> Apple Cihazlarının Kullanım Ömrü Bilerek Azaltılıyor Olabilir. Apple’a Dava Açıldı

>> Samsung Akıllı Telefon Kar Oranı Rekora Koşuyor: Apple’ın Gözleri Yaşlı


CEVAP VER