Apple Bilgi Sızıntısı Yapanları Affetmiyor: Eski Çalışana Dava Açıldı

Apple komisyon almaya

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple bilgi sızıntısı yapanlara karşı çok sert davranıyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün detaylara birlikte göz atalım.

Apple sızıntıları uzun bir sürede şirketin kontrolü dışında gerçekleşiyor. Bu bilgi sızıntıları şirketi zor durumda bırakıyor. Mesela herhangi bir ürün lansman öncesinde basına sızıyor. Bu durumda Apple gerekli heyecanı yaratamıyor. Geçtiğimiz günlerde Tim Cook bununla ilgili çok daha sert davranacaklarını belirtti.

Apple malzeme müdürü Simon Lancaster işte tam da böyle bir problem nedeniyle işinden ayrılmak zorunda kaldı. Apple onun bazı projeleri sızdırdığını iddia ediyor. Özellikle Project X bilgi sızdırması tamamen onun suçuydu. Peki gerçekten de böyle bir suç işledi mi? Elbette konunun anlaşılması için mahkeme devreye girdi.

Apple bilgi sızıntısı iyice can sıkmaya başladı

Ortaya çıkan son detaylara göre Santa Clara bölge savcılığı konu ile ilgili bir soruşturma açtı. Bu soruşturma ile birlikte Apple şirketinin aslında hiçbir şakasının olmadığı görülmüş oldu. Firma defalarca bilgi sızıntısı yapanları affetmeyeceğini zaten belirtmişti.

Apple bilgi sızıntısı

Bu dava süreci ile birlikte aslında Apple kendi çalışanlarına gözdağı vermiş oldu. Bugüne kadar birçok bilgi sızıntısı yaşandı. Ancak ilk defa Apple bu kadar sert çıkışıyor. Şirketin artık bu tür sıkıntılar istemediği son derece açık. Başlayan bu soruşturma üzerine eski Apple malzeme müdürü kişisel bilgisayarı ve eşyaları ile birlikte araştırılıyor.

Apple AR gözlük sunumu yapabilir

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple önümüzdeki etkinlikte bir AR gözlük tanıtma ihtimaline sahip. Şirketin böyle bir sürpriz yapması halinde hisseleri bile yükselecektir. Ancak kimse konuyla ilgili net bir cevaba sahip değil.

Genellikle teknoloji habercileri büyük şirketlerin çalışanları ile işbirliği yapıyor. Mesela Apple, Samsung ve Microsoft gibi birçok şirketin çalışanı bu tür sızıntılara neden oluyor. Peki sizce şirketler bilgi sızıntılarını önlemek için ne tür önlemler almalı? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Apple Otomobilleri Kontrol Altına Almak İstiyor: Yavaş Gel Apple

>> Apple A15 yonga seti performans testlerinden tam not aldı: Android’liler üzgün!