Apple M1 İşlemci Linux Üzerinde Çalıştı: Bu Bir İlk

Apple M1 işlemci Linux

Apple M1 işlemci Linux üzerinde başarılı bir şekilde çalıştı. Açıkçası hiç kimse böyle bir başarı beklemiyordu. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple yeni işlemcisini kullanıcılarla buluşturmuştu. Bu işlemci diğerleri ile kıyaslandığında bir çok özelliğe sahip. Ayrıca son derece hızlı ve uyumlu bir işlemci olması onu ön plana çıkarıyor. ARM tabanlı bir işlemcinin Linux için de önemi tartışılmaz.

Sadece 1 yıl önce piyasaya çıkan ve ARM tabanlı Mac’lerin öncüsü olan Apple M1 büyük dikkat çekmeye devam ediyor. Özellikle Linux işletim sisteminin bu işlemcilerde nasıl çalışacağı büyük merak konusuydu. Yeni bir proje sayesinde bunun nasıl bir sonuç doğuracağı belli oldu.

Apple M1 işlemci Linux platformunda kullanıldı

Geliştiriciler yeni bir sistem sayesinde Linux işletim sistemini ARM işlemci desteği ile destekliyor. Çok daha hızlı bir şekilde bu işletim sisteminin çalıştığını görmek mümkün. Boş vakitlerinde projeyi geliştiren mühendisler açılış ekranına bakarak bile tatmin olabiliyor. Bunun en büyük nedeni belki de dünyanın en zor sistem işlemlerinden bir tanesini yapmalarıdır.

Apple M1 işlemci Linux

Bu işlemci üzerinde Linux çalıştırmak açıkçası pek kolay olmadı. Geliştiriciler tarafından söylediğine göre Linux fena sayılmayacak bir performans gösteriyor. Bu durum aslında Apple ürünleri ile Linux geliştirmenin mümkün olduğunu gösterdi.

Linux PS4 üzerinde projeler geliştiriliyor

Ahasi projeleri olarak bilinen bu projeler içerisinde birçok mühendis çalışıyor. Yaptıkları işler gerçekten de takdir edilecek türden. Mesela geçtiğimiz aylarda PlayStation 4 üzerinde Linux gibi projeler ortaya koyulmuştu. Böylece oyun konsolları bile Linux işletim sistemine dahil edildi.

Dünyanın en büyük işletim sistemlerinden bir tanesi olarak bilinen Linux böylece gücünü kanıtladı. Apple cihazları yeni bazı işletim sistemleri ile deneme tahtasına çevrildi. Önceden daha çok Android ve Windows işletim sistemleri kuruluyordu. Şimdi ise Linux bile kurmaya başladılar. Peki siz bu gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> iOS 15 Kullanımı Beklentilerin Çok Altında Kaldı: Apple Yeni Yol Haritası Belirleyecek

>> Apple A15 yonga seti performans testlerinden tam not aldı: Android’liler üzgün!