Apple Elektrikli Aracı İçin Dahice Patentler Alındı: İşte O Patentler

Elektrikli otomobilde Türkiye

Apple elektrikli aracı için dahice diyebileceğimiz birçok patent alındı. Bu patentlere baktığımızda otomobilin son derece ilginç olacağını söyleyebiliriz. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple henüz kendi elektrikli otomobil modeli için açıklama yapmadı. Daha doğrusu konuyla ilgili net bir açıklama yer vermedi. Bu durum kafalarda soru işaretleri yarattı. Ancak ortaya çıkan bazı patent detayları aslında şirketin bir yol haritasına sahip olduğunu gösteriyor.

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara baktığımızda Apple bu elektrikli araçları için birçok ek patent aldı. Bu patentler kullanıcıların devrim niteliğinde araçlar sürmesini sağlayacak. Bu patentlerden ilki gizli kullanıcı arayüzleri oldu. Apple otomobil patenti ile birlikte kullanılmayan dokunmatik ekranlar gizleniyor. Böylece hem gizlilik sağlanıyor hem de enerji tasarrufu elde ediliyor.

Apple elektrikli aracı için patentler

ABD’li teknoloji devi tarafından geliştirilen patentlerden bir diğeri ise arttırılmış gerçeklik görüşü oldu. Şirket artırılmış gerçeklik teknolojilerini otomobillerde kullanacak. Böylece çok daha üst düzey teknolojiye sahip araçların elde edilmesi amaçlanıyor. Bir diğer patent ise bilgilendirici aydınlatma grubu oldu.

Apple elektrikli aracı için

Bahsi geçen bu patent sayesinde araçlar yol durumu ve diğer konularda önceden haber alabilecek. Böylece herhangi bir trafik kazası önlenecek. Ayrıca tam otonom şekilde bu patentin çalışacağı ifade ediliyor.

Otomatik şarj istasyonları ve yeni kontrol sistemleri

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan şirket otomatik şarj istasyonu patenti de almıştı. Bu patent ile birlikte herhangi bir sürücü müdahalesi olmadan pasif bir şekilde araçlar otomatik şarj istasyonuna gidebilecek. Bu otonom araç teknolojisinin ulaşabileceği en üst düzeylerden bir tanesi.

En fazla merak uyandıran bir diğer patent ise iPhone temelli hareket kontrol sistemleri oldu. Bu patent ile birlikte kullanıcılar mobil cihaz üzerinden otonom aracı kullanabilecek. Sadece bu bile kullanıcılara iPhone üzerinden aracı kontrol etme imkanı sunuyor.

İlgili Haberler:

>> En Hızlı iPhone Modeli Belli Oldu: Ona Kimse Yetişemiyor

>> Yeni iPhone Modelleri Lightning Girişine Veda Edebilir!