Yeni iPhone Modelleri Lightning Girişine Veda Edebilir!

USB-C iPhone

Avrupa’da salı günü gerçekleştirilecek olan oylama ile birlikte iPhone modellerinde Lightning girişinin kullanılıp kullanılmayacağı belli olacak. İşte ortaya çıkan tüm ayrıntılar.

Yıllardır iPhone modellerinin Type-C girişine sahip olup olmayacağına dair tartışmalar bulunuyord­u. Kullanıcılar her ne kadar yeni modellerin Type-C girişine sahip olmasını istese de Apple’ın piyasaya sürdüğü iPhone modellerinde lightning girişi kullanılmaya devam edild­i. Fakat Apple’ın iPad modellerinde Type-C girişine yer verdiğini görmekteyiz. Her ne kadar iPad modellerinde Type-C girişine yer veri­lse de, Apple, iPhone serisinde inatçı bir tavır sergiliy­o­­r. Fakat önümüzdeki günlerde Avrupa’da yapılacak olan büyük oylama ile, iPhone modellerinde Light­ning girişinin kullanılıp kullanılmayacağı belli olacak. Bu oylama ile beraber önümüzdeki yıllarda piyasaya sürülecek iPh­one modellerinde Lightning girişi bizlere veda edebilir. İşte tüm ayrıntılar.

Yeni iPhone Modelleri Lightning Girişine Veda Edebilir!

Apple’ın, iPhone modellerinde Light­ning bağlantı noktasını kullanmada yıllardır ısrarcı olduğunu biliyoruz. Her ne kadar iPad modellerinde Type-C girişine yer veriliyor olsa da iPhone serisi için aynı şeyi söyleyemeyiz. Fakat iddialara göre iPhone 15 serisi Lightning girişine veda ediyor. iPhone modellerini, Type-C kullanan cihazlar ile kıyasladığımızda, Android tarafında daha hızlı şarj desteklerinin bizleri karşıladığını söyleyebiliriz. Bu yüzden iPhone modellerinin, Type-C girişine sahip olmaması, özellikle hızlı şarj konusunda önemli  bir dezavantaj sahibi olmasına neden oluyor.

iPhone Lightning

Bunun yanı sıra kullanıcıların, lightning girişinden vazgeçmek istemesinin en temel nedeni, evrensellik. Dünya’daki artık neredeyse bütün yeni nesil akıllı telefonlarda USB-C bağlantısının bizleri karşıladığını belirtelim. Fakat iPhone kullanıcıları, bu konuda en çok mustarip olan kullanıcılar arasında yer alıyor. İddialara göre Lightning girişi için artık son yıllara geliyoruz. Çünkü 7 Haziran tarihinde Apple’ın WWDC konferansından sonra, AB tarafından Avrupa’da satılan tüm akıllı telefonların USB-C girişine sahip olması için Apple’ı zorlayacak bir karar açıklanabilir. Tabii ki Apple2ın bu karar sonrasındaki tutumu oldukça önemli. Eğer Apple, iPhone modelleri için lightning girişini diretirse, Avrupa ve ABD için farklı iPhone modelleri piyasaya sürecektir.

İlgili Haberler

>> En Hızlı iPhone Modeli Belli Oldu: Ona Kimse Yetişemiyor

>> Xiaomi Katlanır Telefon Yolda: Samsung’a Büyük Rakip!