İkinci El Otomobil Fiyatları Bakın Hangi Dolandırıcılık Yöntemiyle Artırıldı

İkinci El Otomobil Fiyatları Bakın Hangi Dolandırıcılık Yöntemiyle Artırıldı

En çok satılan otomobil markası
Google News Abone Ol

Herkesin adeta isyan ettiği ikinci el otomobil fiyatları çok büyük dolandırıcılık yöntemiyle artırıldı. Hadi gelin bunu nasıl yaptıklarına birlikte göz atalım.

Otomotiv firmaları yurtdışı kaynaklı olduğu için her döviz arttığında otomobil fiyatlarında da korkunç artışlar yaşanıyor. Sıfır araçların böylesine yükselmesi üzerine vatandaşlar ikinci el araçlara yönelmek istiyor. Ancak akıllara durgunluk verecek bir yöntemle bu piyasanın da sabote edildiği ortaya çıktı.

Onların yaptığı bu dolandırıcılık faaliyetlerini anlamak için ilk olarak fiyatların neden yükselebileceğine bakmak gerekiyor. Herhangi bir ürünün satış fiyatında, satıcılar hemfikirse fiyat ona göre belirlenir. Diyelim ki fiyat 110 bin TL olsun. Bu durumda birçok satıcının 130 bine sattığını görenler otomatik olarak fiyatlarını 125-130 bin seviyelerine çıkarıyor.

İkinci el otomobil fiyatları spekülasyona uğruyor

Piyasanın serbest olması nedeniyle ikinci el fiyatlarında çok rahat bir şekilde değişiklik yapılabiliyor. Bugün 130 bin TL olan araç için yarın 160 bin TL istenebiliyor. Bu durum aynı zamanda bazı riskleri de ortaya çıkarıyor. Bazı fırsatçılar, araç satan kişilerin olduğu sosyal medya platformlarına girip fiyatları kasıtlı olarak yükseltiyor.

ikinci el otomobil fiyatları

Bu tür fırsatçılar, araçların fiyatlarını olduğundan çok daha yüksek söylüyor ve böylece alıcılar yüksek fiyatları normal kabul ediyor. Bu durum aynı zamanda piyasa genelde yükselişe neden oluyor. İkinci el otomobil fiyatları, WhatsApp üzerinden de spekülasyona uğrayabiliyor. Bu durum aynı zamanda sektörün ne kadar kırılgan olduğunu bizlerle göstermiş oluyor. Sadece birkaç fırsatçı bile insanları bu şekilde zor durumda bırakabiliyor. Üstelik sayıları birkaç kişi ile ifade edilemeyecek kadar fazla.

Bundan kısa bir süre önce “Serdar Bey” fenomeni de çok fazla kullanılmıştı. Birçok fırsatçı araçlarının Serdar Bey’e opsiyonlu olduğunu söylüyordu ve bu durum yine fiyatlarda artışa neden oldu. Elbette ikinci el otomobil fiyatları, döviz ve vergiler nedeniyle arttı ancak başka bazı faktörlerin de olduğu ortaya çıktı. Sizce ikinci el araç piyasasında daha başka neler oluyor? Tahminlerinizi veya gördüklerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Elektrikli Araçlar Tasarruflu Mu? Sizin İçin Kuruş Kuruş Hesapladık!

>> Mercedes ve Nvidia Ortaklığı Tesla’yı Bitirebilir: Büyük Kapışma Şimdi Başlıyor!


CEVAP VER