Apple iPhone Fiyatları Zamlanacak: Endişe Havası Hakim

Yeni iPhone problemi

Apple iPhone fiyatları ile ilgili son derece endişe verici bazı haberler geliyor. Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara baktığımızda ciddi bir zam geleceğini görüyoruz.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri içerisinde yer alan Apple sürekli olarak kazançlarını arttırıyor. Şirket her ne kadar kazancını yukarı yönde artırsa bile bazen fiyat artışına gidebiliyor. ABD dışındaki pazarlarda iPhone modellerinin zam alacağı söyleniyor.

Küresel çapta büyük bir enflasyon dalgası var. Apple bu enflasyon dalgasından korunabilmek için yeni tedbirler almaya karar verdi. Geçen yıl kasaya giren gelir ve kar konusunda açıklık getiren şirket yıllık oranda yüzde 9 oranında gelir artışı kaydettiklerini belirtti. Ancak bu gelir artışına rağmen özellikle iPhone fiyatlarına zam yapılacağı söylendi.

Apple iPhone fiyatları artabilir

ABD’li teknoloji devi kasasına yıllık 97,3 milyar dolar girdiğini belirtti. Bunun yaklaşık olarak 25 milyar dolarının net kar olduğu ifade edildi. Cihazların maliyeti, mağaza, lojistik ve çalışan giderleri nedeniyle önemli bir bölümü erimiş oldu. Apple bu net karını artırmak istiyor.

Apple iPhone fiyatları

Satılan her 1000 dolarlık ürünün 250 dolarlık kısmı net kar olarak şirketin cebine girdi. Geriye kalan kısımlar maliyet olarak hesaplanıyor. Apple önümüzdeki aylarda tanıtılacak olan iPhone 14 serisi başta olmak üzere tüm cihazlarında zam kararı alıyor. Hem salgın nedeniyle yaşanan fabrika kapanışları hem de cihazlara eklenen 5G desteği bu zammı büyük oranda kesinleştirdi.

Apple zam yapmak zorunda değil

Konuyla ilgili açıklama yapan analistler Apple’ın zam yapmak zorunda olmadığını belirtti. Eğer herhangi bir zam yapılmazsa şirket satışlarına devam edebilecek. Analistler şirketin fiyatlara zam yapması halinde tepki alabileceğini belirtiyor.

Özellikle Türkiye gibi ülkelerde ne yazık ki iPhone cihaz almak pek kolay değil. Bu nedenle Apple tarafından alınacak bir zam kararı satışları önemli ölçüde düşürebilir. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Avrupa Birliği Apple İçin Rekor Ceza Kesecek: Şirkette Endişe Havası Hakim

>> Apple Watch 8 Vücut Isısı Ölçebilecek: İşte Özellikler!