Avrupa Birliği Apple İçin Rekor Ceza Kesecek: Şirkette Endişe Havası Hakim

Apple piyasa değeri

Avrupa Birliği Apple için rekor bir ceza kesme kararı alacak gibi görünüyor. Şirket ödeme sistemi nedeniyle soruşturma geçiriyor. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple şu sıralar bazı soruşturmalarla karşı karşıya. Şirketin Apple Pay isimli mobil ödeme sistemi üzerinden rakiplerine ayrımcılık yaptığı söyleniyor. Bu nedenle antitröst davası ile karşı karşıya. Avrupa Birliği ülkeleri birçok ABD markasına bu tür davalar açıyor.

Apple ve Avrupa Birliği uzun bir süredir karşı karşıya geliyor. Financial Times platformunda konuşan yetkililer Apple Pay kullanım biçiminin Avrupa Birliği yasalarını çiğnemiş olduğu ifade edildi. Böylece iPhone cihazlarda birincil ödeme sistemi olarak görünen bu sistem inceleme altına alınmış oldu.

Avrupa Birliği Apple için ceza kararları veriyor

Temassız ödeme yapmak için kullanılan NFC teknolojisi eleştiri oklarının hedefi oldu. Avrupa Birliği tarafından yürütülen soruşturmalarda şirketin NFC ödeme teknolojisinin üçüncü taraf ödeme sistemlerine sunmayı reddettiği görülüyor. Avrupa Birliği yetkilileri Apple tarafından uygulanan bu sistemin rakiplerini elediğini ifade etti.

Avrupa Birliği Apple için

Avrupa komisyonu, Apple Pay ile alakalı NFC ödeme sisteminin diğer şirketlere açılmamasını eleştirdi. Bunun kurallara aykırı olduğu ifade edildi. Kitap ve müzik hizmetlerinin de rekabete zarar verme ihtimali olduğu ortaya atıldı. Böylece Apple birçok alanda antitröst davalar ile karşı karşıya kaldı.

Teknoloji devi cirosunun bir bölümünü kaybedebilir

Forbes tarafından 2,5 trilyon dolarlık değere sahip olduğu ifade edilen Apple eğer cezası kesinleşirse cirosunun yüzde 10 gibi bir bölümünü kaybedecek. Tüm bunlar para cezası olarak Avrupa Birliği kasasına girecek. Ayrıca şirket Mart sonunda zaten 45 milyon euronun üzerinde bir para cezası ile karşı karşıya kalmıştı.

Apple CEO’su Tim Cook tarafından yapılan açıklamalarda dünya çapında cezalarla karşı karşıya kaldıkları belirtildi. Muhtemelen şirket buna karşı yeni bir politika belirleyecek.

İlgili Haberler:

>> Apple Gizlilik Takıntısı Mühendisleri Çıldırttı: Bilgisayar Korsanlarından Korkuyorlar

>> Apple Uygulamaları App Store Üzerinden Kaldırılıyor