Apple macOS Monterey Beta Sürecinde: İşte Getirdikleri ve Gereksinimleri

Apple macOS Monterey SharePlay özelliğini bilgisayarlara taşıyacak

Apple macOS Monterey işletim sistemi beta sürecine resmen girdi. Özetle bu işletim sisteminin getirdikleri ve hangi bilgisayarlara geleceği de ortaya çıktı. 

Apple’ın sıradaki macOS sürümü olan macOS 12 Monterey’in genel beta sürümü indirmeye açık hale geldi. İşletim sistemi, önceki sürüm macOS 11 Big Sur ile benzer bir görüntüde. Lakin bu güncelleme Apple’ın en popüler hizmetlerine bazı yeni özellikler ve bir dizi ince ayar getiriyor.

Eğer bu işletim sistemini denemeyi düşünüyorsanız bunun hala beta olduğunu hatırlatmak gerek. Bu yüzden denemenizi günlük kullandığınız bilgisayarda yapmamak en iyisidir. Eğer güncellemeyi denemeye karar verdiyseniz verilerinizi yedeklemek iyi bir fikir olacaktır.

Apple’ın karşımıza çıkardığı yeni işletim sisteminde ilk önce FaceTime’daki değişiklikler dikkat çekiyor. Örneğin artık portre modu arkaplanı bulanıklaştırma özelliği kazanmış durumda. Hala gelişmesi gerekiyor gibi dursa da bu özelliğin düzgün çalıştığını söylemek gerek. Bununla birlikte gelen bir özellik de grup aramalarında yapılan gelişmeler. Zoom’a karşı dezavantajlarını kapatmaya çalışan uygulama ızgara görünümü ve uzamsal ses desteğine kavuşmuş. Üstelik artık FaceTime görüşmeleri için önceden bir bağlantı oluşturmak da mümkün. Sonuçta artık bu bağlantıdan Windows ve Android kullanıcıları da görüşmelere katılma imkanına sahip oldu. Son olarak sistemin artık ses yalıtımı özelliği sağladığını da eklemek gerek. Bu da konuştuğunuz sırada arkadan gelen gürültüleri önlemeye yarıyor.

Apple macOS Monterey SharePlay özelliğini bilgisayarlara taşıyacak

SharePlay özelliği bu güncelleme ile macOS’a da geliyor. Bu sayede Netflix Party uygulaması gibi aynı içeriği birden fazla kişi ile tüketmek mümkün oluyor. Senkron şekilde oynayan bir videoyu bir grup halinde izlemek bu sayede kolay bir hal alıyor.

Bir başka yeni özelliğin adı ise Quick Note. Bu da okuduğunuz bir metinden kolayca notlar almanızı sağlayan bir uygulama. Hatta haritalar, fotoğraflar ve diğer uygulamalardan notlar düşmek de olası. Seçtiğiniz bir metne sağ tıkladığınızda buradaki seçenekten kolayca not düşmek mümkün. Üstelik bu notlar tüm Apple cihazlarınıza senkronize oluyor.

Yine paralel biçimde Apple ekosistemini kapsayan devamlılık özellikleri bu işletim sistemiyle birlikte geliyor. Mac cihazlarınız arasında ya da iPad ve iOS cihazlarınızda kaldığınız yerden devam etmeniz mümkün hale geliyor. Ayrıca artık bilgisayarınızda tükettiğiniz içeriği iPhone ekranından yönetmenizi sağlayan Universal Control özelliği da bu işletim sisteminde yer alıyor.

Yeni macOS Monterey ile Apple Safari tarayıcısı da yeni özelliklere kavuşuyor

Safari de bu güncelleme ile birlikte “sekme” odaklı bir gelişim gösterecek. URL barı artık sekmelerin yanında duruyor. Sol üstteki ikonla birlikte sekmeleri yönetmek gibi işlevselliği artıran çok sayıda özellik yeni Safari sürümünde yer alıyor. Ayrıca bundan sonra sekmeleri gruplar halinde saklamak da mümkün. Bu yeni Safari sürümünü işletim sistemini güncellemeden denemek de mümkün. Eğer merak ediyorsanız Safari önizleme sayfasına gidin ve bu yeni işletim sistemini deneyin.

Son olarak bu işletim sistemini alacak cihazların listesi ise şöyle:

iMac (2015 sonu ve sonrası), iMac Pro (2017 ve sonrası), Mac Pro (2013 sonu ve sonrası), Mac Mini (2014 sonu ve sonrası), MacBook Pro (2015 başı ve sonrası), MacBook Air (2015 başı ve sonrası), MacBook (2016 başı ve sonrası).

Diğer haberler:

>> WD My Passport taşınabilir disk incelemesi ve yorumları

>> Windows 11 Insider Nasıl Kurulur: İşte En Güvenli Yöntem