Mobil Uygulama Kullanıcıları Güvenlik Konusunda Sınıfta Kaldı: Sonuçlar Çok Tuhaf

mobil uygulama kullanıcıları güvenlik

Yapılan yeni bir araştırma ile birlikte mobil uygulama kullanıcıları güvenlik konusunda kötü bir performans sergiledi. Bilgisayar korsanlarının arttığı şu zamanlarda mobil uygulama kullanıcıları hedef tahtasında. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Uygulama geliştiricileri her zaman için işlevselliğe büyük önem gösteriyor. Bununla birlikte güvenlik konusunda da ciddi önlemlerin alınması şart. Bazı mobil uygulama geliştiricileri art niyetli olabiliyor. Mesela arka planda cihazınıza reklam izletebiliyor veya kripto para madenciliği gerçekleştirebiliyor.

Bazı mobil uygulamalar ise verilerinizi çalıyor. Özellikle son dönemlerde veri hırsızlığı neredeyse en fazla görülen problem olarak karşımıza çıkıyor. Bu tür problemlerle karşılaşmamak için güvenliğe büyük önem göstermek gerekiyor. İnternet tabanlı pazar araştırma şirketi olan YouGov tarafından yapılan araştırmalar bunun tam tersini gösteriyor.

Mobil uygulama kullanıcıları güvenlik için endişeli değil

Araştırmalarda birçok kişinin ankete katılması sağlandı. Katılımcıların yaklaşık olarak yüzde 7 gibi bir bölümü herhangi bir bilgiye sahip olmadığını ifade etti. Yüzde 14 gibi bir bölüm ise uygulama indirmediğini söyledi. Ayrıca kullanıcıların yüzde 36 gibi bir bölümü güvenliğin onlar için pek önemli olmadığını söyledi.

mobil uygulama kullanıcıları güvenlik

Uygulama indirirken bazıları işlevselliğe daha fazla önem verirken kimileri ise güvenlik odaklı oluyor. Yapılan araştırmalarda 45 ile 54 yaş arasındaki kullanıcıların güvenliğe daha fazla önem verdiği görülüyor. Genç bireyler uygulamaların güvenliği konusunda daha az temkinli.

Hangi ülkeler mobil güvenlik konusunda daha dikkatli davranıyor

Yapılan araştırmalara göre mobil güvenlik konusunda en fazla dikkatli davranan ülke Endonezya. Ankete katılan Endonezya vatandaşlarının yüzde 57 gibi bir bölümü uygulamaların işlevselliğinden ziyade güvenliğini önemsiyor.

Başka bir ilginç sonuç ise İsveç ile ilgili. Araştırmaya katılan 17 ülke içerisinde İsveç, güvenliği pek fazla önemsemeyen ülke olarak ön plana çıktı. İsveç’te ankete katılan kişilerin sadece yüzde 30 gibi bir bölümü uygulamaların güvenliğini önemsiyor. Geriye kalanlarsa daha çok işlevselliğe ağırlık veriyor. Peki sizin için mobil uygulama güvenliği ne kadar önemli?

İlgili Haberler:

>> Yeni Android özellikleri belli oldu: Bu özelliklere çok şaşıracaksınız

>> Apple macOS Monterey Beta Sürecinde: İşte Getirdikleri ve Gereksinimleri