Alternatif Ödeme Yöntemleri Rusya’da Yasaklandı: Büyük Tedirginlik Devam Ediyor

Alternatif ödeme yöntemleri Rusya'da

Alternatif ödeme yöntemleri Rusya’da yasaklı hale geldi. Özellikle son dönemde yaşanan gelişmeler nedeniyle böyle bir karar alındığı ifade ediliyor. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan çatışmalar her geçen gün daha fazla artış gösteriyor. Rusya tarafından başlatılan operasyon ABD hükümeti ve Avrupa Birliği için adeta büyük bir problem haline geldi. İlk etapta sadece kınayarak işe başlayan batılı güçler yeni kararlar alıyor. Bu kararlar Rusya hükümetini önemli ölçüde zor durumda bırakacak gibi görünüyor.

Tüm alınan kararlara baktığımızda sadece rus hükümeti değil aynı zamanda Rusya’daki vatandaşların da büyük bir sorun yaşadığını görüyoruz. Mesela Apple Pay ve Google Pay gibi dijital cüzdanlar tamamen kullanılamaz hale geldi. Rusya’da yasaklanan bu dijital cüzdanlar büyük bir kolaylık sağlıyordu.

Alternatif ödeme yöntemleri Rusya’da kullanılamaz hale geldi

5 Rus bankası şu sıralar dijital ödeme yöntemlerini destekleme konusunda geri planda kalacak. Ukrayna, Apple ile temasa geçip Rusya’da App Store kullanımının tamamen engellenmesini talep etmişti. Yapılan bu talep şimdilik sadece ödeme yöntemleri üzerinden kabul edildi.

Alternatif ödeme yöntemleri Rusya'da

Resmi kaynaklara göre Ukrayna başbakan yardımcısı Mikhailo Fedorov açık bir mektup yayınladı. Bu mektupta Apple CEO’su Tim Cook’tan son derece önemli bazı taleplerde bulundu. Bu taleplerden bir tanesi de Rusların App Store erişiminin tamamen kesilmesi yönündeydi. Bu durum muhtemelen Rusya’da önemli bir kargaşaya neden olacaktı.

Apple yeni yaptırımlar uygulayabilir

Şimdilik Apple sadece kendi dijital cüzdan sistemlerini ülkeden kaldırma kararı aldı. Bu sadece başlangıç olarak görülüyor. Ayrıca 5 Rus Bankası ile ilgili sanal cüzdan kısıtlaması getirildi. Mastercard ile Visa gibi platformların da ambargo koyması halinde ödeme konusunda Rusya adeta kangren hale gelecek.

Küresel çapta büyük bir tepki ile karşılaşan Rusya’nın geri adım atması bekleniyor. Aksi halde hem Rus vatandaşlar hem de hükümet son derece zor bir durumda kalacak. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Apple çalışanları isyan bayrağı çekti: İlginç gelişmeler yaşanıyor

>> Apple iPhone 14 Serisi, Kullanıcıları Mutlu Edecek Bir Detayla Gelebilir!