Kripto Paralara Avrupa Birliği Ayarı: Yeni Düzenlemeler Geliyor

Bitcoin Kripto piyasasında

Kripto paralara Avrupa Birliği ayarı geldi. Regülasyonlar zaten genel olarak beklenen bir gelişmeydi. İşte konuyla ilgili merak edilen bütün detaylar.

Avrupa Birliği Türkiye açısından son derece kritik bir öneme sahip. Burada yapılan düzenlemeler Türkiye’de de büyük oranda geçerli oluyor. Avrupa Birliği ile yapılan anlaşmalar gereği birçok yasa Türkiye’de geçerli durumda. Kripto paralar konusunda birliğin alacağı kararlar çok büyük bir öneme sahip.

Kripto para endüstrisi giderek büyüdüğü için birçok ülke ve kurum yeni önlemler almaya çalışıyor. Böylece dijital varlıkları belirli yasalar çerçevesinde dizginlemek istiyorlar. Avrupa Birliği milletvekilleri ve hükümet temsilcileri tarafından yapılan çalışmalar sonucunda kripto paralara karşı nasıl bir tavır alınacağı belirlendi.

Kripto paralara Avrupa Birliği düzenlemesi

Öncelikle Avrupa Birliği ülkelerinin kripto para borsaları için düzenleme şartı istediğini söyleyebiliriz. Hizmet sağlayıcı tarafından yönetilmeyen veya düzenlenmeyen borsalar Avrupa Birliği tarafından yasal olarak kabul edilmeyecek. Böylece regülasyonların ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu bir kere daha görmüş olduk.

Kripto paralara Avrupa Birliği

Avrupa Birliği üyesi olan 27 ülke bir araya gelerek kripto paralar ile ilgili karar aldı. Şu anda yapılan konsey çalışmalarına Fransa başkanlık yapıyor. Avrupa Birliği özellikle regülasyonları ön şart olarak ortaya sürdü. Yani düzenleme yapmayan kuruluşlar kesinlikle birliğin sınırları içerisinde faaliyet gösteremeyecek.

Kara para aklama korkusu hakim

Birçok ülke kara para aklama ile ilgili kripto paraların kullanıldığını düşünüyor. El Salvador her ne kadar Bitcoin için resmi para birimi açıklaması yapsa bile yine de ülkelerin önemli bir bölümü bu dijital varlıklara güvenmiyor. Daha doğrusu dijital varlıkların kullanım amacına güvenmiyor.

Kripto paralara Avrupa Birliği ayarı gelirken muhtemelen kara para aklama detaylarına özen gösterilecek. Herhangi bir vergi kaçırma tehlikesi ortaya çıkarsa buna müdahale edilecek. Peki sizce kripto paralar ile ilgili ne tür düzenlemeler yapılması gerekiyor? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Kripto Paralarda Enflasyon Tehlikesi: Blockchain Teknolojisinin Önündeki Engel

>> Kripto Paralarda Servetinin Büyük Bölümünü Kaybetti: Binance CEO’su Önemli Açıklamalar Yaptı