Apple Türkiye’deki Satışlarını Durdurma Kararı Aldı: Korku Havası Hakim

Apple hakkında soruşturma

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple Türkiye’deki satışlarını durdurma kararı aldı. Bu karar ile birlikte büyük bir korku havası oluştu. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

ABD’li teknoloji devi Apple uzun bir süredir fiyatlarını artırmak zorunda kalıyordu. Bunun nedeni elbette sadece şirketten kaynaklı değildi. Dolar kurunda yaşanan ani artışlar nedeniyle fiyatlarda da büyük oranda yükseliş gerçekleşti. Fakat hiç böyle bir durum ile karşılaşılmamıştı.

Dolar kuru hızlı bir şekilde artarak 13 TL seviyesine kadar çıktı. İşin asıl kötü tarafı ise 11,3 seviyesinde olan doların bunu sadece bir gün içerisinde başarmış olması. Sert yükseliş nedeniyle tedirginlik yaşandı. Şirket en azından doların tam olarak rayına oturması ile satışlarına devam etmeyi planlıyor.

Apple Türkiye’deki satışlarını iPhone 13 ile durdurmaya başladı

Apple şirketinin resmi sitesine girenler bugün iPhone 13 cihazını alamadı. Durum böyle olunca herkes bu modelin Türkiye’de satılmayacağı ile ilgili fikir geliştirdi. Ancak ortaya çıkan bazı detaylara göre Apple yaşanan ani kur problemleri nedeniyle satışları durdurdu.

Apple Türkiye'deki satışlarını

Önümüzdeki günlerde diğer markalardan da benzer tedbirlerin alınması bekleniyor. Samsung veya Xiaomi gibi şirketler aşırı oynak kur nedeniyle çeşitli sorunlar yaşayabilir. Bu tür problemleri yaşamak istemeyen şirketler yeni önlemler almaya çalışıyor. Bu önlemlerden birisi de satış yapmamak.

Apple kur dengesini bekliyor

Yaşanacak tüm gelişmeleri en az hasarla atlatmak isteyen Apple markası kur dengesini bekliyor. En azından 11 TL gibi bir rakamda sabitlenmesi şirketin yeniden bu ürünlerin satışını yapmasını sağlayabilir. Aksi halde uzun bir süre daha bu ürünlerin satışı olmayacak.

Apple akıllı saatleri ve akıllı telefonları ile birlikte bilgisayarlarında da satış durduruldu. Her ne kadar firma kur farkı nedeniyle iPhone 13 satışlarından zarar etmemek istese bile yine de satışları açmayınca benzer bir zarar görecek. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Apple Tamamen Camdan Akıllı Telefon Üretmek İstiyor: Kırarlar Onu Kırarlar

>> Apple iPhone Tamiri Konusunda Çığır Açacak Yenilik! Kullanıcılar Tamir Yapabilecek