Apple ve Google Zor Zamanlar Yaşayacak: Açılan Dava Sayısı Artıyor

Google 15 milyar ödeyecek

Dünyanın iki önemli teknoloji devi olarak bilinen Apple ve Google zor zamanlardan geçecek. Özellikle son dönemlerde artan dava sayıları bunu net bir şekilde gösteriyor.

Bazı şirketler sadece kendi alanlarında değil neredeyse tüm sektörlerde faaliyet gösterebiliyor. Bunun en güzel örneklerinden birisi de Apple diyebiliriz. Neredeyse tüm sektörlerde faaliyet gösteren bu şirket aynı zamanda işletim sistemine de sahip. iOS platformu başlı başına bir dünya ve birçok uygulama burada yer almak için komisyon ödüyor.

Tüm bunlara ek olarak Apple tarafından geliştirilen akıllı saat ve bilgisayar işletim sistemleri yine devasa bir dünya oluşturmasıyla biliniyor. Google Android işletim sistemi ile birlikte devasa bir dünya kurdu. Burada da milyonlarca uygulama yer alıyor ve kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor.

Apple ve Google zor zamanlar için hazırlık yapıyor mu?

Şu anda dünyanın birçok ülkesinde her iki şirkete de mutlaka dava açıldı. Üstelik bu konuda ülke veya yakınlık ayrımı yapılmıyor. Mesela ABD ve Avrupa birbirine yakın gibi görünse bile en fazla dava açılan bölgelerden birisi de Avrupa toprakları. Özellikle Apple burada çok fazla dava ile karşı karşıya kalıyor.

Apple ve Google

Son olarak Japonya’da benzer bir durum yaşandı. Hiç beklenmeyen bir şekilde Japonya her iki şirkete de antitröst davası açtı. Bu kapsamda kullanıcıların iOS ve Android işletim sistemlerine mahkum edildiği ifade edildi. Ayrıca bu platformlara Japonya güvenmediğini söyledi. Böylece her iki şirketin de dava süreci başlamış oldu. Bu davalara hazırlıklı olduklarını söyleyebiliriz.

Apple davaları iyice birikti

Apple geçtiğimiz aylarda Epic Games ile savaşa başladı. Dava süreçleri devam ederken Epic Games komisyon oranının çok fazla olduğunu söyledi. Japonya bu konuda da yorum yaptı. Onlara göre Apple ve Google kendi işletim sistemlerine kullanıcıları mahkum ediyor.

Apple tarafından yapılan açıklamalarda işletim sistemlerinin bir ekosistem olduğu ifade edildi. Ayrıca birçok büyük şirketin işletim sistemlerine ve devasa mağazalara sahip olduğunu da vurguladı. Peki sizce Apple ve Google bu konuda haklı mı?

İlgili Haberler:

>> Android 12 Beta, en çok indirilen Beta sürümü oldu: İşte özellikleri

>> Android ile FaceTime Görüşmesi Yapmak Artık Mümkün