Android 12 Beta, en çok indirilen Beta sürümü oldu: İşte özellikleri

Samsung cihazı Android 12

Android 12 Beta sürümü, şu ana kadar en çok indirilen Android Beta sürümü haline geldi. İşte yeni sürüm ile sunulan özellikler.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yılın sonlarında Google’ın işletim sistemi olan Android’e 11 güncellemesi geldi. Yavaş yavaş destekleyen tüm modellere gelen Android 11 sürümü, bir çok optimizasyon sorunlarını giderdi. Bununla beraber Android 11 güncellemesini yükleyen cihazlarda da performans artışı gözlendi. Android 11’in geliştirici sürümüne bir hayli ilgi görülen bir özellik gelmişti. Bu sürüme gelen özellik ile birlikte, arka kapağa çift dokunulduğunda Google Asistan devreye giriyordu. Bu ç­ift dokunma özelliğinin yalnızca Google Asistan’ı açmak için geliştirilmediğini de belirtelim. Android 11 geliştirici sürümü ile gelen Double-Tap özelliği sayesinde ekranın arka kapağına çif­t dokunma gerçekleştirildiğinde farklı uygulamaları açmak da mümkün oluyordu.

Bununla beraber Android 11 sürümünde birçok özellik kullanıcılara kavuştu. Daha yeni yeni tüm modellere gelen Android 11, beraberinde Android 12 Beta sürümünü de getirdi. Hatta yeni Android 12 B­eta sürümünü indirebilecek akıllı telefon modelleri de belli oldu. Geçtiğimiz günlerde ise Andr­oid 12 B­eta sürümünün, en çok indirilen Andr­oid Beta sürümü olduğu ortaya çıktı.

Android 12 Beta, en çok indirilen Beta sürümü oldu: İşte özellikleri

Android Mühendislik Başkan Yardımcısı Dave Burke, Android 12 Beta sürümünün, şimdiye kadar en çok indirilen Android Beta sürümü olduğunu açıkladı. Açıklamalarında ”şimdiye kadarki en çok indirilen/yüklenen betamız” ifadelerine yer verdi. Fakat söz konusu açıklamaların arkasında somut bir sayı verilmemiş. İddialara göre, Android 12 Beta’nın indirilme sayısıi diğer Beta sürümlerine göre açık ara farkla önde.

Android 12 Beta sürümü

Mayıs ayında test aşamasına giren Android 12 Beta, oldukça ilgi gördü. Tabii ki bu durumun, Andorid 12 ile gelen özellikler ile alakalı olduğu şüphesiz. Fakat son yıllarda Android kullanıcıların bir hayli artması ile, Beta sürümüne de olan ilginin doğru orantılı olması da ilgi görmesindeki en büyük etken diyebiliriz.

Yeni sürüm, ilk olarak Google Pixel modellerinde yayınlanacaktır. Daha sonrasında ise söz konusu sürümü destekleyen tüm Android telefonlar, zamanla yeni güncellemeyi indirebilir hale gelecekler.

İlgili Haberler

>> Android ile FaceTime Görüşmesi Yapmak Artık Mümkün

>> OPPO A54 Uygun Fiyatı ile Türkiye’de Satışa Sunuldu