Apple ve Google’ın Coronavirus Kişi Takibi Bu Şekilde Çalışacak


Geçtiğimiz hafta sonu Apple ve Google Coronavirus Kişi Takibi için el ele verdiklerini açıklamıştı. Bu iki firma iOS ve Android’de kişi izleme özellikleri geliştirmek için birlikte çalışacaklar.

.

Coronavirus Kişi Takibi Android ve iOS cihazlar üzerinden yapılacak. Şimdi Apple ve Google’dan gelen iki fotoğraf kişi takibinin nasıl yapılacağını açıklıyor. Kişi takibini biraz açıklamak gerekiyor aslında. Bu takip sistemi kullanıcının izni olmadan yapılabilen bir işlem değil. Uygulamanın temas izleme özelliği şöyle çalışıyor.

Uygulama sahibinin bulaşıcı bir hastalığı olabilecek başka kişiye teması halinde uygulama uyarı verecek. Ve sağlık görevlileri de uygulamanın verdiği uyarı sayesinde bu kişiye test yaparak Coronavirus olup olmadığını aynı zamanda test sürecinde ve sonrasında karantina takibini gerçekleştirecekler.

Coronavirus Kişi Takibi Bluetooth üzerinden kişisel mesafe kontrolü yapacak

Basına dağıtılan görsellerde uygulamanın nasıl çalıştığı ve Bluetooth sayesinde kişisel mesafenin ve kimlerle nasıl nerede temas halinde olunduğunu gösteriyor. Bir kişinin Coronavirus enfeksiyonunun olduğu doktor tarafından onaylandığında. Uygulama bu verileri paylaşmak için kullanıcıdan açık rıza istiyor. Onay verildikten sonra, o kişiyle temas halinde olan diğer kullanıcıları da enfekte olabilecekleri ve şu an için tedavi veya kendini karantinaya almaları gerektiği konusunda uyarılar gönderilecek.Geçtiğimiz hafta sonu Apple ve Google Coronavirus Kişi Takibi için el ele verdiklerini açıklamıştı. Bu iki firma iOS ve Android'de kişi...

Coronavirus ‘ün ne kadar hızlı yayıldığı göz önüne alındığında, dünyadaki hükumetler insanlardan iş ve eğitim için evde kalmalarını istiyor. Bu bir tedavi olmamakla birlikte, sağlık sistemleri üzerindeki yükün azaltılmasına yardımcı olacak çözümlerden bir tanesi. Hali hazırda Coronavirus için bir tedavi bulunmuş değil. Ancak WHO’nun yakın tarihli bir raporu, şu anda geliştirilmekte olan yaklaşık 70 aşı denemesinin olduğunu ortaya koymuş durumda. Ümit ederiz ki yakın süre içerisinde bu aşı geliştirmeleri sonuca ulaşır ve Coronavirus Kişi Takibi gibi uygulamalar tarihe karışır.

Google ve Apple Sağlık İçin Bir Arada

Google ve Apple’ın amansız Coronavirus tehlikesi karşısında birlikte olması sevindirici. Coronavirus Kişi Takibi uygulamasının en kısa sürede kullanıma sunulması ve çokça kişi tarafından kullanılmasını ümit ediyoruz. Eğer uygulama yerelleştiril ve tüm dünya üzerinde kullanılmaya başlarsa Coronavirus ‘ün etkilerini en aza indirebilir.

>>Cep Telefonlarını Uçuracak Teknoloji 5G Türkiye’de Ne Zaman Kullanıma Sunulacak?

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here