Dünya Sağlık Örgütü’nden Covid Koronavirüs Aşısı Açıklaması! Kimlerin Aşıya İhtiyacı Yok?

Covid koronavirüs salgını, şüphesiz son 3 yıllık dönemde tüm dünyayı olumsuz etkiledi. Pek çok insan kaybettik, yaşantımızı kısıtlamak zorunda kaldık, iş kayıpları yaşadık, hatta psikolojik sorunlarla karşılaştık… Salgının tamamen bittiğini söylemek güç. Zira uzmanlar da önlemler ve aşılanma konusunda uyarılarına devam ediyor, yeni yol planları hazırlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ – World Health Organization) yeni bilgiler geldi. FoxNews’un haberleştirdiği bilgilere göre, sağlıklı çocuklar ve gençler için Covid-19 koronavirüs aşısı gerekli değil.

DSÖ’nün uzmanları geçtiğimiz günlerde yeni bir yol haritası belirlemek için bir araya geldi ve yeni detaylar paylaşıldı.

Koronavirüsle ilgili yeni yol haritasında, “şiddetli hastalık ve ölüm riski” göz önünde bulundurularak üç grup belirlendi. Bunlar: Düşük, orta ve yüksek öncelikli gruplar. Dolayısıyla 6 ay ve 17 yaş arasındaki sağlıklı çocuklar, artık düşük öncelikli grupta yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nden Covid Koronavirüs Aşısı Açıklaması! Kimlerin Aşıya İhtiyacı Yok?
Uzmanlara göre koronavirüs aşısı hâlâ önemli…

Peki ya covid koronavirüs aşısı takviye dozu?

Aşılanmak hâlâ önemli. Uzmanlar, insanların büyük kısmının aşılandığını, büyük bir kısmının da bu hastalığı geçirdiğini belirterek, çoğunlukla yaşlı insanların ve sağlık sorunları olanların ciddi hastalık riskiyle karşı karşıya olduklarını tekrarlıyor.

Örneğin uzmanlar, 60 yaşın altındaki sağlıklı kişileri orta öncelikli olarak kabul ediliyor ve tam aşı serisi ve bir takviye doz önerisinde bulunuyor. Ek takviye dozları önermiyor.

Bağışıklık sistemi zayıf olan ve mevcut sağlık sorunları bulunan çocukların aşılanması öneriliyor. Tabii burada ülkelerin sağlık otoritelerinin vereceği kararlar ve duruma göre alacakları önlemler önemli.

Olduğunuz koronavirüs aşısının etkisi geçmiş olabilir

Bir diğer detay ise, aşılandıktan sonra geçen süre…

Diyelim ki en son 2 sene önce aşı oldunuz…

Bu aşının etkisi tamamen geçmiş olabilir. Dolayısıyla yeni bir aşı şart olabilir. Tabii bunun için sağlık kuruluşlarına danışarak bilgi almak mantıklı olacaktır. Öte yandan T.C. Sağlık Bakanlığı’nın resmi websitesindeki detaylara göz atabilir, günlük aşı tablosunun sayfasına gidebilir, isterseniz de 182’yi arayarak bilgi talep edebilirsiniz.

Uzmanlar, aşılanmanın hâlâ önemli bir silah olduğunu düşünüyor ve aşılanmalar sayesinde son dönemde uzun süreli koronavirüs riskinin azaldığını bildiriyor.

Biz de önemli birkaç hatırlatmada bulunalım…

Dış mekânlardayken kalabalık ortamlardan uzak durmaya özen gösterin ve toplu taşıma araçlarında maske kullanın. Dış mekânlardayken pek çok noktaya elle temas edebileceğiniz için ellerinizi sık sık yıkamayı ihmal etmeyin. Tabii elleriniz kirliyken ağız, burun ve göz bölgelerinize dokunmamaya özen gösterin.

İlgili Haberler

>> Yapay Zekâ, İşinizi Elinizden Alabilir! En Çok Hangi Meslekler Etkilenebilir?