Google ve Apple Yakın Gözlem Altına Alındı: Bilgisayar Korsanları Cirit Atıyor

Google ve Apple

Google ve Apple ile ilgili yeni kararlar alınacak gibi görünüyor. Özellikle ABD bu konuda çok büyük bir baskıya sahip.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple ile Google gibi markalar yakın mercek altında. Kripto paralar nedeniyle bu tür platformların daha fazla baskı altında kaldığını görüyoruz. NFT ve kripto para gibi alanlarda çok ciddi dolandırıcılık faaliyetleri yürütülüyor.

Bu tür dolandırıcılık faaliyetleri elbette Google Play Store ve App Store gibi platformlar üzerinden yapılıyor. Ünlü isimleri kullanarak devasa miktarlarda para aktarmayı başaran bilgisayar korsanları yatırımcıların zarar etmesine neden oluyor. Ayrıca bazıları borsa açıp tüm dünyayı dolandırabiliyor.

Google ve Apple yeteri kadar koruma sağlayamıyor

Google Play Store ve Apple App Store gibi platformlar üzerinden bilgisayar korsanları çok ciddi gelir elde edebiliyor. Diyelim ki herhangi bir kripto para borsası açıldı. Bu borsanın ilk kullanıcı alacağı yerlerden bir tanesi de hiç şüphesiz mobil uygulama mağazalarıdır.

Google ve Apple

Mobil uygulama mağazaları üzerinden ciddi bir yatırımcı çeken bu tür platformlar eğer isterse dolandırıcılık yapabiliyor. Ayrıca işler sadece bununla sınırlı değil. Aynı zamanda zararlı uygulamalar üzerinden NFT ve kripto para çalmak mümkün.

Dünya devleri Google ve Apple zor durumda

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri olarak görülen bu platformlar büyük bir baskı altında. ABD içerisinde demokrat parti sürekli yeni bir baskı mekanizması kuruyor. Özellikle kripto mobil uygulamaların kamuya zarar verdiği ifade ediliyor.

Genellikle kripto para borsaları ile ilgili regülasyon tartışmaları yürütülüyor. Yani bu tür borsaların devlet kontrolü altında olması gerektiği ifade ediliyor. Ancak kripto paraların doğasına baktığımız zaman böyle bir şey pek mümkün değil. Tüm bunlara ek olarak Google ve Apple büyük bir denetim mekanizması kurmadı. Bakalım her iki dev şirket tüm bu baskılardan sıyrılmanın bir yolunu bulabilecek mi?

İlgili Haberler:

>> Apple Qualcomm Çiplerini Kullanmak Zorunda Kalacak: Qualcomm Sırıtmaya Başladı

>> iPhone 14 Pro ve Pro Max, Apple A16 İle Uçacak! İşte Geekbench Puanları!