Sahte Kovid 19 Test Kiti E-Mail’lerine Dikkat Edin! Çünkü…

Sahte kovid 19 test kiti e-mail’leri milyonlarca kişiye gönderiliyor. Özel bilgileriniz çalınabilir. Dikkatli olun. Uzmanlar uyarıyor.

Bir süre önce yaptığımız haberimizde, Amerika genelinde ücretsiz kovid 19 test kiti dağıtım sürecinin ocak sonu itibarıyla başlayacağından söz etmiştik. Bunun için Amerika’da yaşayanlar, USPS sitesi üzerinden, yani resmi bir websitesi üzerinden başvuruda bulunabiliyor. Başvuru sonrasında da 4 tane test kitinin ücretsiz olarak talep edenlere ulaştırılacağı bildiriliyor.

Koronavirüs test kitleri, ücretli olarak da satılıyor. Ülkemizde de bu tip kitlerin ücretli olarak satıldığını görüyoruz. Eğer sağlık sigortanız varsa, sigorta kapsamında herhangi bir devlet hastanesine giderek de ücretsiz test yaptırabiliyorsunuz.

Ücretsiz kovid 19 test kiti demişken, dolandırıcıların bu konuya da el attıklarını görüyoruz. Uzmanlar, kötü niyetli insanların sizin kimlik ve kredi kartı bilgilerinizin peşinde olduklarını söylüyor.

Siber güvenlik uzmanları, dolandırıcıların milyonlarca kullanıcıya e-mail gönderdikleri ve bu e-mail’lerde “Ücretsiz olarak kovid 19 test kiti alın ve testinizi yapın” gibi ibareler kullanarak insanları kandırmaya yönelik hareket ettikleri konusunda uyardı. Zira bu tip e-mail’lerde, kullanıcıların kimlik ve kredi kartı bilgileri istenebiliyor. Tahmin edersiniz ki hiçbir devlet kurumu sizden böyle bir süreç için kredi kartı bilgilerinizi istemez. Yani dolandırılmak istemiyorsanız, daha dikkatli olmanızda yarar var.

Sahte Kovid 19 Test Kiti E-Mail'lerine Dikkat Edin! Çünkü...

Peki bunlar nasıl ortaya çıkıyor? Resmi bir kurum, vatandaşlara yönelik bir süreç başlattığında ve bu süreç yeniyse, dolandırıcılar da benzer hamleleri o an devreye sokuyor ve insanları kandırmaya çalışıyor. Çoğu insan bu numaralara kanmasa da, maalesef tuzağa düşen ve mağdur olanlar da oluyor. Tabii ki bu ilk değil ve son da olmayacaktır.

Koronavirüs sürecinde, aşı kullanımı yeni yeni kullanılmaya başlandığı esnada da aşıyla ilgili pek çok sahte e-mail hazırlanmıştı.

Uzmanlar, özellikle internette gezinirken kullanıcıların “Her zaman uyanık ve şüpheci olmasını” öneriyor.

Koronavirüs salgını ne zaman bitecek? Omicron son varyant mı yoksa devamı gelebilir mi?

Bill Gates: “Ülkeler, Omicron varyantını deneyimledikçe sağlık sistemlerinde zorlanmalar olabilecek. Muhtemelen ağır vakaların büyük kısmı da aşılanmamış insanlarda görülecek. Bir ülke, Omicron varyantını yaşadığında, geri kalan süreçte vakalarda hafiflemelerin olması gerekir ve koronanın mevsimsel grip etkisine geçiş yapması muhtemeldir.

Omicron’un ardından daha bulaşıcı bir varyant olası değil, ama bu salgın esnasında çok fazla kez şaşırdık. Omicron, en azından gelecek yıl için daha fazla bağışıklık oluşturmuş olacak.

Virüsün nereden geldiğine dair çok fazla spekülasyon var. Gelecekte başta türden salgınlar da olacaktır, bu sebeple de şimdiden hazırlıklı olmak için yatırım yapmamız gerekiyor.”

İlgili Haberler:

>> Terminator’ün Yaratıcısı, İnsanlığı Neyin Yok Edebileceğini Söyledi!