Ares Dizayn Üstü Açık Tesla Model S Üretiyor

Ünlü İtalyan tasarım ofisi Ares Dizayn, yeni Tesla Roadster’ı bekleyen müşterilerin imdadına yetişti. Aracın tavanını kaldırıp iç ve dış tasarımında yapılan değişiklikler oldukça ilgi çekici gözüküyor. 

İtalyan karoser üreticisi, kendilerine ait Model S üzerinde yaptıkları tasarımı paylaştı. Ares tarafından tasarlanan araçta “convertible” bir tavan ilk dikkat çeken detay. Bir diğer önemli değişiklik ise ön kapıların uzatılarak arka kapıların kaldırılmış olması. Böylece araç bir coupe’ye dönüştürülmüş.

Araçta artık kumaş bir tavan yer alıyor ve aracın üstü açıldığında bu tavan bagajda bir miktar yer kaplıyor. Ayrıca araçta yeni karbonfiber tasarım detayları da göze çarpıyor. Model S’in altyapısına ise dokunulmamış. 310 beygir gücündeki araç, 0’dan 100’e 4 saniyenin altında çıkıyor.

Mühendisler için en büyük sorun aracın giden tavanının yarattığı mukavemet eksikliğini kapatmak olmuş. Bu sebeple aracın yanlarında, kokpitin altında kalan kısımda ve arka koltukların çevresinde ciddi güçlendirmeler yapılmış. Aracın arka koltukları da konsepte uygun biçimde Ares tarafından yeniden tasarlanarak eklenmiş. Bu da aracın tüm iç tasarımında yeniliklerin yapıldığına dikkat çekiyor. Aracın içi tamamen beyaz deri ile kaplanmış ve turuncu renkli detaylarla tasarım tamamlanmış.

Ares Dizayn CEO’su araç hakkında konuştu

Ares CEO’su Dany Bahar aracın tanıtımında açıklamalarda bulundu. Dany, “Ares’te ortak felsefemiz, müşterilerin kendi özel araçlarını yaratmaları için tasarımcı ve mühendislerimizle birlikte çalışmalarına imkan tanır. Bu Tesla projesi ise bunun en mükemmel örneği.” ifadelerini kullandı.

Convertible Model S bu tasarım ofisinin yüksek seviye çalışmalarından en yenisi. Geçtiğimiz hafta ofis yine benzer bir tanıtımda tasarladıkları Land Rover Defender modelini tanıtmıştı. Geçtiğimiz Ağsutos’ta ise Panther ProgettoUno ise retro görünümlü bir Lamborghini Huracan yorumu olarak tanıtıldı.

Bu araç karoser üreticilerinin Tesla üzerine ilk çalışmaları değil. 2018 yılında Britanyalı mühendislik firması Qwest de Tesla Model S temelli bir station modeli tasarlayıp tanıtmıştı. Bu aracın bir dikkat çekici özelliği ise orijinal modelden 14 kg daha hafif olması. Ayrıca o dönemde araç 2.8 saniye 0-100 hızlanmasıyla en hızlı station araç olmayı başarmıştı.

Diğer haberler

>> Rolls-Royce Elektrik Pazarına Üst Perdeden Giriş Yapacak

>> Elon Musk, Dünyanın En Zengin İnsanı Unvanını Kaybetti